Samuel Maoz: Libanon - válka z průzoru tankového

Film Libanon - filmový plakát    Libanon je dalším izraelským filmem po Valčíku s Bašírem, který se věnuje událostem odehrávající se v průběhu první izraelsko-libanonské války osmdesátých let a režisér snímku Samuel Maoz se v něm inspiroval svými zážitky.
    Oproti Valčíku je film Libanon snímkem hraným. Nejedná se však o nějakou „bouchiádu“, kterou by daný žánr – válečný film – mohl evokovat. Pozoruhodností Maozova filmu je prostředí, ve kterém se děj odehrává – útroby tanku. Pohled nejen na vnitřek „pozemní ponorky“, ale také pohled  ven omezený pouze průzorem periskopu je krapet klaustrofobní. Pokud jsem zmínil podmořské plavidlo, buďte si jisti, že se dočkáme i proslulé ponorkové nemoci.
Klišé vyznavačů military přistupu a bezduchého vojenského drilu zní: až na vojně se stávají z kluků chlapi. Lze polemizovat, jestli šikana a buzerace má tyto schopnosti, nebo jestli se spíše neprohloubí zabýčenost jednotlivce být sám sebou. Dle mého názoru je v Maozovu Libanonu je o „věhlasném heslu“ silně pochybováno, možná i vysmáno. Teprve až události na hraně mohou tak maximálně odhalit jednotlivé charaktery zúčastněných.
O čem zhruba tak film Libanon je? K „ostřílenému“ triu branců je přidělen střelec-novic. Prvotně triviální válečná operace se „podělá“, osádka tanku a jejich doprovodu se ocitá v zemi nikoho, respektive ve vnitrozemí nepřítele. Očekávaná selanka se stává bojem o přežití, bouráním lidského přístupu k životu spolubojovníků i nevinných civilistů, stejně tak jako válečného zajatce. Má cenu poslouchat nadřízené, pokud nejsou s to dát jasnou odpověď na jednoduchou otázku? Mimoto střílení na terče je něco jiného než „oddělat“ člověka. Děs a hrůzy válečné vřavy, zatajované polopravdy a odhalené pololži.
Aby toho nebylo málo, ponorková nemoc má za následek rozbroje mezi osádkou stroje. Bude osud „čtyřech tankistů bez psa“ na jejich straně?
O krédu filmu Libanon to člověk je vytvořen z oceli. Tank je jen kus železa“, které se objevuje na počátku, by se poté dalo s úspěchem pochybovat.

 

zpět na seznam oblíbených Filmů