Byl jsem při tom - zfilmovaná kniha Jerzyho Kosinskiho

Hal Ashby Byl jsem při tom s Peterem Sellersem    Filmové dílo Byl jsem při tom Hala Ashbyho je „rozpohybovaný“ román Jerzyho Kosinskeho, spisovatel znám především jako autor dalšího literárního skvostu světového významu Nabarvené ptáče.
    Co se však filmu Byl jsem při tom týče – hlavní postavu ztvárnil Peter Sellers. A nutno podotknout, že bravurně, jelikož jeho Růžové pantery nepatří k filmům, které bych vyhledával, inu přepínám... Sellersovi by to jistě bylo úplně „Martin C.“ putna, ale rolí v Byl jsem při tom u mě udělal reparát coby filmový herec.
Jak se proti své vůli stát hrdinou? Jak se bez svého dočinění stát jedním z vrcholů společenského žebříčku? Tak těmito otázkami se „zabývá“ film, na jehož scénáři se podílel i sám Kosinski. Možná je film i kniha Byl jsem při tom sarkastickým úšklebkem nad společností a jejím hledání zlatého grálu ve stoupě jednoduchosti i tam, kde by opravdu ani
sama smrt nebrala". Touha a chtění z triviálních vět postavit slonovinovou věž, aniž by autor svých slov po takovém cíli toužil. Okolí, které si chce dokázat, že ve větách, které jen ve svém základu popisují podstatu činnosti, chce vidět hloubku, kterou by marně hledali v sobě samých. Není to ona pověstná školní otázka „co tím chtěl autor vlastně říci?". Tisíce názorů, tisíce možností jen autor nebyl optán.
Tím katapultují prosťáčka k výšinám. K výšinám, které si ani hlavní postava neuvědomuje.
Zásadní rozdíl mezi předlohou a filmem se projeví v úplném závěru filmu. Že by pouhé povýšení nezkažené osoby na světce?
Je určitě dobře, že film Byl jsem při tom vznikl a že je možné se jím dosud kochat.

 

zpět na seznam oblíbených Filmů