Dokumentární snímek Dělníkova smrt

Filmový plakát k dokumentu Dělníkova smrt    Nevím, co to bylo za festival, snad Jeden svět, ale v roce 2006 jsem tento film zhlédl v brněnském Artu. Dokument Dělníkova smrt, který se skládá z šesti dílů a pojednávající o různých možnostech obživy v rozvojových či rozvíjejících se zemích světa.

    Dokument Dělníkova smrt umožňuje nahlédnout do hrůzných podmínek ukrajinských horníků, zhruba podobných podmínek, kterým čelí nosiči síry v Indonésii. Další pohled je na veřejnou „udírnu“ a tržiště v Nigérii, následná část dokumentu nás zavádí do manufakturního kovošrotu v Pákistánu, kde místní dělníci rozebírají dosloužilé lodi pouze autogenem. Závěrečnou zastávkou je pohled do čínské železárny, kde se o lidském zacházení rozhodně mluvit nedá.

Pomyslným epilogem je přeměna druhdy pouze těžkoprůmyslového areálu na kulturní plochu/areál, která slouží veřejnosti. Podobně jako v našich krajinách "ostravské Hradčany" ve Vítkovicích nebo "Vaňkovka" v Brně.

Co k tomuto filmu či dokument Dělníkova smrt dodat? Po zhlédnutí si člověk uvědomí, že opravdu neví, co to opravdová práce, kdy jde opravdu o život, je a že podmínky, s kterými se setkává na „západ od východu“, rozhodně nejsou až tak nelidské...

 

 

zpět na seznam oblíbených Filmů