Dokument Sigur Rós Heima - islandské turné 2006

Plakát filmu Heima o turné skupiny Sigur Ros    "Heima" je hudební dokument o islandské skupině Sigur Rós, která zazářila na mezinárodní scéně svou impresionistickou hudbou, také svým koncertním turné z roku 2006 po domovském ostrově, jejíž koncerty byly neoznámené a bez vstupného.

    Nejedná se však o popisky “co kdo z členů kapely ve svém volném čase mezi koncerty dělá”, ale je to přenádherný mix příprav koncertních vystoupení, návštěv lidí, které kapela obdivuje, odkrývá folklorní vlivy a v neposlední řadě by se dalo říct, že se jedná také o cestopisnou propagaci Islandu samotného.

Při záběrech na islandské přírodní krásy a divy, kdy na pozadí zní hudba Sigur Rós, dostává tak tajuplná krajina další rozměr.

V průběhu turné kapely se nám dostává informací o jednotlivých místech, stejně tak o jejich historii, o vývoji a pádu rybářských osad a továren zpracovávající rybí produkty, výstavbě přehrady a proměně přírody, nad kterou má člověk stále ještě velkou převahu.

Jedním z nejkouzelnějších okamžiků filmového dokumentu o Sigur Rós, který mi vhání slzy do očí a u čeho "měknu", je koncert kapely v “domově důchodců”, kdy si při jejich skladbách děti notují se seniory, rodiče souzní se svými potomky i svými předchůdci a senioři jsou zaujati předváděnou produkcí. Po dobách, kdy hudba mezi generace vtloukala klín, přichází kapela, která všechny napříč generacemi sjednocuje. Teď bych se mohl popřít, ale vyjádření zpěvákovy babičky o tom, co si myslí o jejich koncertu, mě smíchy skoro zlomilo v pase...

A pokud jsem v úvodu zmínil, že koncerty jsou bez vstupného, vysvětlení je nasnadě – na Islandu s podporou místních kapela vyrazila dobývat svět a po zdařilé misi je čas důvěru domovině splácet.

Dokument Heima o Sigur Rós se svým způsobem od obvyklých filmech zachycující vývoj hudebních skupin či průmyslu nějak vzdaluje. Stává se nejen bedekrem po Islandu s kouzelným soundtrackem, ale také poselstvím o pomíjivosti hospodářského procesu i přírodních krás.

 

zpět na seznam oblíbených Filmů