Film Requiem za sen Darrena Aronofskyho - hledání úplného dna?

Obal DVD filmu Requiem za sen Darrena Aronofského    Tak na tento snímek – Requiem za sen – jsem byl sám zvědav, protože díla autora předlohy – Huberta Selbyho Jr. – mám opravdu rád. Jeho popis nejen událostí, ale také psychiky lidí je neúprosný a bez přetvářky – jako rána palicí.

    Je pravdou, že jsem snad ještě neviděl film, který by převyšoval kvalitu knižní předlohy. Totéž se stalo i tomuto filmu, i když oproti jiným se nestal výsměchem sobě samým, ale atmosférou se literárnímu dílu alespoň z poloviny přiblížil. Obě díla se věnují závislosti lidí.

Ve filmu Requiem za sen na jedné straně stojí Harry s jeho kamarádem Tyronem a přítelkyní Marion. Tato trojice mladých lidí se postupně dostává pod pomyslnou hladinu drogového světa, tj. z regulérních narkomanů se chtějí stát drogovými dealery, kteří by za vydělaný peníz mohli začít spořádaný život normálních občanů.

Na straně druhé pozorujeme Harryho ovdovělou matku Sáru, která svého syna obhajuje, ačkoliv ji každý měsíc odnáší domácí vybavení do „frcu“, aby si mohl obstarat potřebné věci k žití - drogy. Stejně tak věří, že Harry si jednoho dne Marion vezme a Sára se tak dočká vnoučete. Je pouze otázkou, jestli to není pouze přání samo, resp. vyloženě zmiňovaný requiem za sen.

Harryho matka má sen a ambice dostat se do televizní soutěže a vyrazit tak následně svým sousedkám dech. Její snaha dostat se do x let starých šatů, ve kterých ji obdivoval její muž, je podpořena telefonátem z reklamního oddělení, že byla vybrána do televizní šou. Jak se rychle zbavit přebytečných kil? Brát prášky na hubnutí... Všeho ovšem moc škodí, Sára se sice do šatů dostává, ovšem prášky na ni mají stejně destruktivní účinky jako drogy na jejího syna.

Přes počáteční úspěchy s prodejem a distribucí drog se situace v zimním období New Yorku 70. let horší, drogové zásoby i finanční rezervy se rozplývají, a tak na řadu přichází nejen Marionina cesta na cestu „sebeprodávání“, ale také nápad dvou přátel vydat se na cestu na teplý jih, kde se dle informací zadržuje dodávka potřebného „prášku“, aby se New York „vyhladověl“ a ceny tak mohly vzrůstat. Další z řady snů...

Opuštění rodného hnízda poškozuje oba přátele po psychické stránce a nedá se očekávat, že se to nějak zlepší, protože gangréna v Harryho ruce se každým dnem horší. A jelikož se míří na jih a Tyron je černoch, lze předpokládat to nejhorší. To ovšem naši Newyorčané netuší.

Marion, která na svého milého čeká, si musí své podpůrné prostředky získávat na vlastní pěst a stává se regulérní prostitutkou.

Cesta do hlubin „dolů směřující spirály“ tak dostává svého vrcholu (nebo dna) pro všechny zúčastněné... Pokud srovnám s odstupem času viděné filmy z top ligy o drogové závislosti, Requiem za sen na body poráží i kdys opěvovaný titul Trainspottingu. Po dekádě a opětovném zření obou snímků docházím k závěru, že Requiem za sen je nějak silnější, co se možného dosažení dna týče. Transpotting jako by vybízel k užívání s tím, že nakonec se vše v dobré obrátí. Requiem za sen již pouze konstatuje, že níž se dostat nelze, od dna se odrazit je nemožné. Jako by dno bylo nekonečné...

Svým způsobem zdařilá filmová adaptace Requiemu za sen nedělá knižní předloze až takovou ostudu, jak by se dalo očekávat.

 

 

zpět na seznam oblíbených Filmů