Wim Wenders - Nebe nad Berlínem

Momentka z filmu Nebe nad Berlínem Wima Wenderse - anděl pozorující ruch Berlína    Jedna z okolností „krása nechtěného“, která se týká filmu Nebe nad Berlínem. Věděl jsem, že se ve filmu má objevit banda kolem Nicka Cavea ještě za dřevních dob, kdy si s nějakými melodiemi ještě hlavu nelámali. Nedaleko rodného města se v "Projektu 100" promítal film Wendersův Nebe nad Berlínem. Nezbývalo vyrazit do "sousedství". Než se štrachat někam sám, slovo dalo slovo a dva kumpáni z mokré čtvrti se na zážitek nevšední vydali se mnou.
    Čučíme na první černobílou část a nevěřím vlastním očím. Pozvolný děj, skoro bych se nebál říci až nudný. Odvracím svůj zrak od plátna a spočinu zrakem na svým druzích. Pohled na ně „...to všechno řekl...“ Nudné tváře, zívačka a já se obávám, kdy se v sále s koncem Nebe nad Berlínem rozžehnou světla a budu pranýřován, co jsem to za ptákovinu vybral...
Naštěstí se s přelomem filmu Nebe nad Berlínem, kdy se z anděla, který do té doby ochraňoval své ovečky, stává člověk. Evokovat to má pravděpodobně i změna formátu filmu, co se barvy týče. Že by se opravdu ten lidský tak barevně od andělského lišil? Inu probuzení před berlínskou zdí, bloudění po západním Berlíně spojené s prodejem propriet z jiného, „lepšího“ světa, začínají rozehrávat své kouzelné variace. Atmosféru podtrhává časové prolínání Berlína "ponáletového" a toho z „osmdesátek“. Vše korunuje Peter Falk, který se do Berlína DVD obal filmu Nebe nad Berlínemdostává kvůli natáčení filmu. Nejen že si jej výrostci spojují jeho životní Colombovskou rolí, ale bájný detektiv něco "čuje", když si jen tak "mrmlá" s andělem, který se chce stále stát člověkem a láká ho do světa pozemského. To však se odehrává ještě před tím, než se andělovi podaří stát se lidskou bytostí, vzdá se svého nebe nad Berlínem.
Po odkoupení andělského majetku se dostává na řadu setkání s Falkem, které je orámované velmi vtipným podáním rukou a odhalení, odkud vlastně Colombo pochází. Polidštěný anděl se tedy vydává na svou misi, nalézt svou životní lásku... Povedené dílko, jen bych si dovolil ukončení filmu asi o pět či deset minut dřív. No a Cave? I na toho došlo. I když ani takoví City and Crime Solution ve filmu Nebe nad Berlínem také nebyli špatní.

 

zpět na seznam oblíbených Filmů