Film Noc lovce - novodobý souboj dobra a zla

Filmový plakát filmu Noc lovce    „Moderní“ verze souboje Dobra a Zla? Novodobé ztvárnění dvou pohádek Jeníčka a Mařenky a Karkulky v jeden filmový celek (dvě uprchlá dítka, která čelí atakům chladnokrevného vlka – sériového vraha)? Thrillerové téma na pohádkovou notu, které bylo vytvořeno v padesátých letech. Tak by se dal charakterizovat film Charlese Laughtona Noc lovce.
    O čem zhuba tak film Noc lovce je? Na cele se setkává bankovní lupič Harper se sebezvaným kazatelem Harry Powelem (v reálu sériový vrah), který z nočních můr svého spolubydlícího vyzjistí, co se stalo. Harper je oběšen, Powel se po propuštění (málo důkazů) rozjíždí za pozůstalými příslušníky rodiny, aby si zmiňované peníze přisvojil. O tom, kde finance jsou, však ví pouze Harperův syn John a jeho mladší sestra Pearl. Aby se dostal sourozencům na “kobylku”, “vetře” se do přízně nejen celé vesnice, ale hlavně jejich matky, se kterou se ožení a poté ji – kdy je svědkyní pravé příčiny svého manželství s reverendem Powelem – i zabije.
Sourozenci něco “čují”, a proto z domu utečou, i když je Powellovi tajemství skrýše vyjeveno (poté co Johnovi vyhrožuje, Pearl místo, kde hledat, prozradí). V loďce, kterou si mládež vypůjčila, se snaží otčímovi zmizet. Záběry z plavby evokují expresionistické scenérie, které hraničí až s kýčovitostí. Vždy, kdy to vypadá nadějně, že se svého pronásledovatele zbavili, zjevuje se náhle jeho silueta. Noc totiž patří lovci... Uprchlá dítka stále následují  vodní živel a po vodní hladině se dostávají k opatrovnici, která se stará o opuštěné děti.
Ani zde však uprchlíci klid nenachází a grandfinále filmu Noc lovce (jindy uváděného jako Lovcova noc), kdy se nábožně založená žena postaví zloduchovi, jehož ruce zdobí vytetovaná slova HATE/LOVE, může začít.

 

zpět na seznam oblíbených Filmů