Film Jakubův žebřík (Jákobův žebřík) - co je pravda, co je přelud?

Obal DVD filmu Jakubův žebřik Adriana Lynea    Jeden z filmů, o kterých by se dá říct, že jsou kritikou amerického válečného šílenství. Jeden z filmů s antimilitárním postojem, jenž se projevil hlavně v 60. letech, kdy americkou společnost pohltila vlna vyjadřující znechucení nad ztrátami lidských životů mimo domácí teritorium. Jakubův žebřík Adriana Lynea je však odezvou nejen na tuto situaci, ale také kritika používání branců jako pokusné králíky.

    Život v temnotě, orientace jen dle doteků v prostoru definovaném jen a pouze zdmi, jež ohraničují životní prostor. Realita, která je prožívána, se mění v sen, sen se překrucuje v opravdový život. Kdo se v tom má vyznat, čemu se má věřit? Je možné bojovat proti představitelům moci, je možné vydržet a odolat tlaku, který je zvenčí a shora na jednotlivce vyvíjen? Lze se spolehnout na své kamarády (i když je otázkou, zda se za ně dají považovat lidi, s kterými trávíme všehovšudy pár dní či měsíců svého života, ale jistota, že za vás položí život je absolutně nulová...), pokud se na ně obrátí v jeden z party? Co je pravda, co je lež, co je chorá mysl a podivné rozpoložení hraničící se schizofrenií?

Pokud paranoia propukne naplno, můžeme si být jisti svými nejbližšími, nebo nezbývá než podezřívat i sebe sama a pohybovat i o vlastní osobnosti? Mnoho otázek vyvolává film Jakubův žebřík, málo však jasných odpovědí poskytuje. Tím však alespoň tříbí divákovu mysl a nutí k přemýšlení, což je opakem jiných konzumních filmů.

Vzpomínky, které se objevují a vyjevují hlavnímu představiteli v rovině vojenského nasazení, ve vzpomínkách na fungující rodinný život, stejně tak děj, který se odehrává v současnosti – život s milenkou, která nahradila v domácnosti i loži manželku.

Buď jak buď, ačkoliv se stoprocentních odpovědí na konkrétní otázky dostane poskrovnu, přesto je Jakubův žebřík jeden z filmů, který si svou potemnělou atmosférou dokáže poddat publikum. Pokud ne po celou dobu, rozhodně k tomu donutí alespoň počátek, kdy se ve vagonech metra objevují setsakramentsky podivná stvoření. Úvod k nastalému vše obestírajícímu temnu nejen lidské duše snad ani nemůže být lepší...

 

 

zpět na seznam oblíbených Filmů