Trpký Žert Jaromila Jireše a Milana Kundery ve filmovém podání

Obal filmu Žert Jaromila Jireše    Ještě jsem se nedostal k přečtení Kunderovy knihy, která se stala předlohou stejnojmenného filmu Jaromila JirešeŽertu. Ale listování starými výtisky Reflexu a zmínka, možná i nekritičnost daného filmu mě přesvědčila, abych se na něj podíval.
    Zaujal mě již začátek filmového Žertu – záběry Olomouce z dob dávno minulých, zachycení tehdejšího zakonzervovaného času, možná i prostoru. Prázdno v ulicích, prázdno na náměstích (v hlavě mi zní text od Zóny A ...prázdne je miesto v autobuse/prázdna je rakev pri funuse..."), prázdnota i v představiteli hlavní postavy, která se vrací do domácího prostředí. Ovšem Ludvík zase až tolik nicotnosti v sobě nemá; je plný zášti, nenávisti a cíl pomstít se svému úhlavnímu nepříteli – pomocí milostného zneužití jeho ženy.
    Film a atmosféra filmu Žert se prolíná ve dvou časových rovinách – v dávné minulosti, kdy byl Ludvík studentem a kolem něj se pohybovali mladí budovatelé, kteří pro „lepší zítřky“ byli ochotni obětovat nejen přátele, ale také své lásky a milostné vztahy. Nevinný žert se fatálně podepisuje i na budoucí kariéře Ludvíkově.
Je až šokující s jakou střízlivostí a odvahou je na sklonku 60. let popisována atmosféra padesátých let v nápravném zařízení u praporů PTP, který až zarážejícně dává vzpomenout na lágry Třetí říše. Není tudíž překvapením, že i tento film se stal dílkem trezorovým.
Nejen díky tomuto zpodobnění, ale také vykreslení cesty k politickým výšinám od škamen akademických až k těm nejvyšším. Charakter, úhlavního Ludvíkova nepřítele, Zemánka připomíná další nejmenovanou postavu představitele moci nejvyšší. Při folklórní veselici se Zemánek stylizuje do role člověka, co byl díky účastem na Jízdě králů režimem pronásledován. Nějak mi na mysl vytanula slova o
destruktivní síle mlčící většiny", o hrdinském stavění barikád při Pražském povstání" coby 4letého roběte. Jen našeptávání a rady jak napsat Dějiny národa českého v Čechách a v Moravě a Rozmlouvání o jazyce českém v jeho proslovech chybí...  
A pomsta? Na žert „dojíždí“ nevinní a přesahuje i do dalších generací, kteří s předchozím příkořím nemají pražádnou spojitost.

 

zpět na seznam oblíbených Filmů