Haló, tady Denisa - mezilidské vztahy v moderních technologiích

Plakát k filmu v česku uváděného jako Haló, tady Denisa    Film Haló, tady Denisa mě upoutal hned při prvním (taktéž i posledním – nějak se k tomuto titulu nemohu dostat) zhlédnutí. Zajímavá a vtipná konverzační komedie o mladých lidech, jejichž vztahy jsou řešeny přes prostředky komunikačních technologií.

    Ačkoliv je film Haló, tady Denisa docela stár, přece jenom rok výroby 1995 nechává spíše nostalgicky vzpomínat na již tak vzdálenou dobu. Přesto si troufnu tvrdit, že se jedná o snímek nadčasový. Jen ten „komunikátor“ vypadá trochu omšele a neaktuálně – jedná se o klasické telefonní aparáty. Lidská uzavřenost, žití svých soukromých a milostných životů pouze mezi čtyřmi stěnami snad předjímá dobu singles. Jedinou možností, jak se s kamarády a přáteli setkat, je využití telefonů, v dnešních dnech nahrazené chatovacími programy, popř. moderními mobilními telefony.

A kdo že je vlastně ta Denisa, která neustále volá? Je to mladá žena, která snad má svého přítele uvězněného ve svém telefonu. Možná ho má již opravdu dost, neboť se snaží alespoň o jedno reálné setkání všech svých přátel na jednom místě, v jeden časový okamžik.

Je možné, aby se i milostný vztah z prostředí tak neosobního jako jsou telefonní linky, mohl přesunout do pokoje, který by byl sdílen dvěma lidmi zaráz? Pokud se nepodaří přes různé domluvy smluvit reálné setkání na oslavě, je možné, aby se ostatní přátelé setkali alespoň na tryzně pro pozůstalé? Nebo je všechno úplně jinak a nezbývá než si uchovat svůj „komunikátor“ jako prostředníka mezi fikcí a světem, který nás obklopuje? Je nevyhnutelným osudem dnešní a budoucích generací zůstat sám? Pokud na dané otázky film Haló, tady Denisa neodpoví, je možné, že po zhlédnutí filmu vytanou další, znepokojivější.

Je až šokující, s jakou jistotou a s jakou přesností je popsáno virtuální setkávání všech přátel.  Je to jeden z filmů, který se pod pláštíkem zábavy věnuje snad i zásadním a znepokojivým úkazům dnešní, moderní společnosti. Možná také někdy uslyšíte obdobu fráze Haló, tady Denisa..."

 

 

zpět na seznam oblíbených Filmů