Film Městem chodí Mikuláš - snaha o vydolování dobra

Film Karla Kachyni Městem chodí Mikuláš    Pokud vánoční film Láska nebeská donutí diváky k pousmání, potom Kachyňův snímek Městem chodí Mikuláš donutí k rozjímání, možná také k ponurému přemýšlení. To i přes to, že se děj televizního filmu odehrává v době adventní, pár chvil před nejočekávanějším dnem v roce.
    Městem chodí Mikuláš není ani filmem dětským – i když jedna z hlavních rolí je obsazena ještě neplnoletým sígrem. Tou druhou „lůzroidní" postavou je doktor, který se svým životem propíjí – a to takovým způsobem, že jen těžko očekávat nějaký životní zvrat k lepšímu.
Atmosféra je více méně tíživá. Již od samotného počátku sledování – svým způsobem odpudivé kulisy nemocničního zařízení, které spíše než k regeneraci zdraví nutí k co nejrychlejšímu opuštění budovy, dacan Ruda, kterého se jeho matka zřekla a nechala nemocničnímu zařízení (osazenstvu) na krku, platonický vztah nemocniční sestřičky ke zkrachovalému doktoru Koníčkovi a v neposlední řadě o „bezcitné“ vrchní sestře, kterou po všech životních stránkách vysál právě vztah s již zmiňovaným doktorem.
Jak již bylo zmíněno, děj filmu Městem chodí Mikuláš se odehrává v den, kdy se městy promenuje sv. Mikuláš, andělé a čerti. Aseptické prostředí, stejně tak jednotlivé životní peripetie hlavních postav nezavdávají mnoho očekávatelných vyústění filmu odehrávající se v předvečer Vánoc. Film na mě působí Skácelovskou „smuténkovinou“, kdy nelze očekávat přeslazený happy end amerického bijáku.
Přes veškerou tíživou atmosféru ovšem snad jedno optimistické vyústění film s poetickým názvem Městem chodí Mikuláš přináší: i ten největší „vejlupek“ se snaží svůj slib dodržet, citově vysátá „stará panna“ až tak bezcitu není, stejně tak doktor, který ví, že své mladé následovnice spíše než do ráje dovede maximálně ke strži propasti, ze které lze shlédnout pouze na beznaděj a životní dno, snaží se jim jejich růžové brýle sundat dříve, než je pozdě. Zkrátka – všechny osoby přes veškerou pověst, která je provází, jsou s to v sobě něco lidského (ne-li lidství samo) najít a podělit se o toto neuchopitelné i s ostatními.
Jeden z majstrštyků, pro který se rozhodně oplatí investovat čas a podívat se naň. To je televizní film Městem chodí Mikuláš.

 

zpět na seznam oblíbených Filmů