Ari Folman - Valčík s Bašírem

Filmový plakát Valčíku s Bašírem    Jeden z filmů, který mě donutil k slzám. Nemyslím to pohrdlivě, ale smrtelně vážně. I takový účinek měl na moje psyché film Ariho Folmana Valčík s Bašírem.

    Jak jsem již na své úvodní stránce uvedl, některé filmy mě dokáží vehnat slzy do očí. Hlavní postavu filmu Valčík s Bašírem, režiséra, neustále ze sna budí noční můry a neví, co mají znamenat. Jediné, co si vybavuje, že mají něco společného s libanonskou válkou, které se zúčastnil coby rekrut. Navštěvuje proto své bývalé spolubojovníky a krok po krůčku odhaluje, co se jeho podvědomí snaží před sebou samým ukrýt...

Obrazové Folmanova Valčíka s Bašírem sekvence mimo jiné skvěle doplňuje soundtrack, který evokuje vzpomínky na osmdesátá léta. A cože to donutilo slzy, aby se mi válely po oční čočce? Je to pointa na samém konci tohoto filmu.
Ačkoliv se může zdát, že jde o další z vojenských filmů, které budou vyzdvihovat bojové nasazení všech zúčastněných, opak je pravdou. Film Valčík s Bašírem – ačkoliv animovaný – se hrdě může zařadit po bok antimilitárních snímků jako je Četa, Apokalypsa či Narozen 4. července.

 

zpět na seznam oblíbených Filmů