Smithův film Clerks - Muži za pultem: na zákazníky kašlem...

DVD obal filmu Kevina Smithe Clerks (Muži za pultem)    Nedokážu si přestavit, že by se mohl v jednom městě, v jednom místě, v blízkém sousedství vyskytovat pár takovýchto prodavačů – první „mouchy snězte si mě", lidi, co ode mě chcete" a naschle“ – Dante prodávající v malém kiosku, druhý – Randal – s punkovým přístupem (“co tu vůbec děláte?", jděte do…", „...že sem vůbec chodíte..."). Ale stalo se. V tomto případě bych rozhodně preferoval možnost nestát na druhé straně pultu, než výše zmiňovaná individua. Ve snímku Clerks (Muži za pultem), jehož režisérem je Kevin Smith, se tato dvojice vyskytuje – naštěstí, chce se zvolat.
    Zapomeňte na věčně usměvavou Ženu za pultem, která s radostí a úsměvem na rtech každého obluhovala. Tady neobsluhují ženy, zde se za pultem setkáte s muži. Zápletky se točí kolem ústředního dua prodavačů, kdy pracovní doba je snad horší a trpčí než nuda a smrt sama. Tento duet jsou oni Muži za pultem. Pokud však chce někdo něco dělat, zábava povětšinou není zdarma a nějak si nutný finanční základ lidi sehnat musí. No a pokud je to v rachotě”, která koníčkem rozhodně není, je nutné osmičku” nějak odkroutit. Kór v případě, kdy je nutno odehrát in-line hokejový špíl”. Ovšem není nikdo, kdo by zaskočil. O účasti na pohřbu ani nemluvě…
Jednotlivé historky a zápletky Mužů za pultem jsou vtipně glosovány a na čem film nejvíce stojí, jsou hutné a snad neutuchající, kecací
poučováky“, popisované historky zaznívající v dialozích mezi zúčastněnými – to, aby se vůbec o čem dalo mluvit a nepostávalo se u kamaráda jen tak, pro nic za nic. A protože je čas strávený s Dantem pro Randala příjemnější než nudné vysedávání ve videopůjčovně, je nasnadě, že povětšinou se na dveřích půjčovny objevuje cedule Přijdu hned”. Pokud mají návštěvníci štěstí, že je Randal přítomen, následně by si raději přáli, aby přišli k obchodu v dobu, kdy je na zamčených dveřích výše zmiňovaná cedule. Filmové „sračky” si mohou půjčovat pouze sráči”.
Panoptikum nihilistické generace
XYZ”  filmu Muži za pultem podtrhuje další vyvedený páreček, který neustále před kioskem zevluje a dealuje – Jay a Mlčenlivý Bob.

 

zpět na seznam oblíbených Filmů