Sci-fi film Nicolase Roega o závislostech Muž, který spadl na Zemi

Plakát sci-fi filmu Muž, který spadl na Zemi    Pokud je pro české alkoholiky vztyčeným prstem, ne prostředníkem, ale varovným prstem dr. Skála, popř. film Dobří holubi se vracejí, Angličané budou mít jako odpudivý příklad upozorňující na závislosti všeho druhu film Muž, který spadl na Zemi.

    Když jsem měl vidět tento film prvně, nějak jsem na to rezignoval, poněvadž osobu Davida Bowieho jsem ve svých mladých revoltujících letech nemusel a byl pro mě ztělesněním komerce a jí podobných věcí.

Když jsem měl toto dílo (Muž, který spadl na Zemi) zříti podruhé, říkal jsem si, uvidím. A že jsem chybu neudělal, to jsem si jist. Pohled, kdy se „čistá“ duše noří do temnot závislosti, neschopnosti plnit své původní poslání, zapomenout či nechat ostatní vkládající do záchrance veškeré naděje, které se nakonec mění ve zklamání. Takto by se dal shrnout ve zkratce film pojednávající o mimozemšťanovi, který je vyslán ze své planety, aby pro ostatní členy rodiny obstaral vodu, která v jeho domovině je nedostatkovou komoditou.

Jako osoba, která nemá nic než kapitál a nadčasovou technologii v patentech – to je nepozemšťan, který na planetě Zemi vystupuje pod jménem Thomas Newton. Potkává lidský svět a – jako mouchu pavouk – i svět si jej dokáže obalit do kokonu tak, že se stává potravou pro svět samotný. Když je obsah „zámotku“ vysán, zůstává na Zemi osamocen a sám i Newton. Pomyslného existenčního dna tak bylo dosaženo...

Počítám, že mnoho nepozemšťanů se bude snažit co možná nejvíce, aby nebyl právě tím „mužem, který spadl na Zemi".

 

zpět na seznam oblíbených Filmů