Martin Frič: Dnes naposled - alkoholismus v celé své nahotě

Dnes naposled - plakát filmu    Ve filmu Dnes naposled Martina Friče se nejedná o nějakou derniéru uměleckého díla, ale je to výprava do mokré čtvrti", jejímž ostrovem je putyka, které šéfuje pingl v osobě Vladimíra Menšíka. Osazenstvo, které se u něj schází má jediný problém – to alkohol je má pod kontrolou, ačkoliv si myslí, že je tomu naopak.
    V lokále, kde každý si jednou řekne „Dnes naposled“, se schází roztodivná sebranka lidu českého: vysoký úředník státní firmy, houslový virtuos, bývalý a „zestátněný“ pan továrník (no nepijte potom, že), lazebník, jenž má svou úřadovnu opravdu přes chodbu a předchůdce veksláků, který se snaží prodat komodity mu dosud nepatřící. Takové panoptikum čtvrti mokré". Svým způsobem je film Dnes naposled také předchůdcem jiného majstrštyku věnujícímu se závislosti na alkoholických  nápojích – Dobří holubi se vracejí.
Oproti Dobrým holubům ve filmu Dnes naposled není jediná osoba, s kterou by se dalo ztotožnit, které by divák přál zachytit tápající ruku na strži a zachránit ji od nevyhnutelného pádu do hlubin. Nikdo ze štamgastů jako by si to ani nezasloužil. Atmosféra, která evokuje stavy, jež člověk zažívá dnes a denně. I přes to, že film Martina Friče vznikl již na sklonku padesátých let.
Je otázkou, co zavdalo příčinu vzniku filmu Dnes naposled. Že by již v padesátých letech měli tehdejší filmoví tvůrci na zřeteli, že v marasmu, který se na území Československa nacházel, se dá přežít pouze s nekontrolovatelným přísunem tekutin, které mají za následek pokřivené vnímání reality? Že by nepodpora snah dr. Skály jak zamávat s tolerovaným nešvarem, který je i v dnešní době cejchem národa českého?
Buď jak buď, musí se nechat, že některá vyobrazení života propadlíků alkohlického pekla jsou až opravdová: tatík, který svou ratolest nabádá k nepití, ačkoliv sám přichází skoro každý večer podroušen; virtuos, který zabředává do svých lží. Nejvíce šokující je snad výjev, kdy pan továrník „pořádá“ banket ve svém
vyskvotovaném" bytě, kterého se účastní jen on sám.
Víte, tam za oknem, tak za oknem je veřejnost... Ale tady, to je můj privát." I takto by šlo shrnout film Dnes naposled Martina Friče. Ale bude to opravdu naposled?

 

zpět na seznam oblíbených Filmů