Jan Hřebejk: Musíme si pomáhat - film o lidství

Plakát filmu Musíme si pomáhat od Jana Hřebejka    Zdá se mi, že film dua Hřebejk/Jarchovský Musíme si pomáhat jako by zapadl v přemíře filmů, které se vracejí do sentimentální doby „kdy jsme nějak přežívali a kdy i hnusná doba byla procházkou růžovým sadem...“ Toto dílko se dané nostalgii vymyká a tne do živého, jež se zove národní hrdosti a „české chlapáctví“.

    Musíme si pomáhat si bere na paškál dobu druhé světové války a jejího sklonku na maloměstě, kdy je dané místo zbavováno židovského obyvatelstva naháněním do transportů a kdy se český válečný invalida se svoji ženou snaží přežít další lidskou a světovou tragédii – válku. Do jejich přízně a domácnosti dochází a vtírá se sudetský Němec, který má oči jen a pouze pro Čížkovu ženu. Pod záminkou pomoci a nabídky práce při sepisování odsunovaných Židů je u Čížků denním hostem. Židovský mládenec David, který z transportu utekl, hledá pomoc ve svém domovském městě. Strach a doba však pomoci nepřeje, a tak se prvně setkává s lidskou „ochotou“, kdy průměrný český člověk volá na německé vojáky, že tu mají „zapomenutce“. Pochopení nachází u Čížků, kteří mu nabídnou nocleh s tím, že pak už o něm neuslyší. Lidství se prvně ozývá v Čížkově ženě, následný den u jejího muže, který se stává „hrdinou proti své vůli“. Rodinné drama s přesahem do soužití s „přítelem“ Prohaskou, českými spoluobyvateli města a židovským uprchlíkem může začít.

Film Musíme si pomáhat je i názornou ukázkou průměrných hrdinných Čechů, kteří v rámci „nevidím, neslyším, nemluvím“ nikomu pomoci nechtějí a svůj odpor k moci dokáží projevit pouze za zavřenými dveřmi.

Prohaska něco čuje, touží po Čižkově ženě, která i s manželem čelí psychickému vypětí při jeho návštěvách v bytě, v jehož útrobách je tajný úkryt i pro uprchlíka. Důvodem poskytnutí azylu není ani tak odvaha manželského páru, jako spíš Čižkovy obavy z možných následků dopadení uprchlého Davida. Karta se obrací v době konce války, kdy skoro každý Čech je odbojář a stává se členem „rabovacích gard“, kdy každý Němec je podporovatelem Hitlera a přichází doba odplaty a zúčtování.

Nádherný film, který nechává všechny zúčastněné „chytnout za nos“, v němž žádná ze stran není glorifikována a kde jsou mistrně vykresleny lidské charaktery. Ono prvotně jednoznačné Musíme si pomáhat s postupujícím časem nabírá dalšího významu.

Bylo by hezké, kdyby se podařilo udělat introspekci českého národa z doby padesátých let...

 

 

zpět na seznam oblíbených Filmů