Filmový dokument Martina Marečka Pod sluncem tma

Filmový plakát dokumentu Pod sluncem tma Martina Marečka    Zajímavý a sugestivní pohled do naturelu Afričanů, kterým česká humanitární organizace zabezpečila elektrifikaci jejich vesnice pomocí solárních panelů, baterií a elektrických zařízení. I když o sluneční svit není nouze, v noci zář nevzniká ani v žárovkách, jež jsou umístěny v chýších – odtud název Marečkova filmového dokumentu Pod sluncem tma. Film o střetu kultur?

    Poslední cesta na obhlídku – snad – vzkvétajících prostředků – soběstačné elektrické sítě se však alespoň pro jednoho z techniků stává noční můrou. Pohled „pod kůži“ vzorců chování místních obyvatel, které odkazují na známé orwellovské heslo „všichni jsou si rovni, někteří jsou si rovnější“ evokují ani ne tak lyrické vzpomínky na Afriku, jako spíše na stát Zimbabwe a nechvalně proslulého prezidenta Mugabeno, který je znám hlavně díky pozemkové reformě a vyhnání farmářů s evropskými kořeny. To jak dopadlo zemědělství v zimbabwském státě je zbytečné popisovat.

Podobný přístup lze spatřit i v jihoevropských zemí, kde na veškeré zaúkolování je jediná odpověď – maňana. Ačkoliv je slunce dostatek, přesto pod ním světlo nejvzniká. Jeden z možných vysvětlení názvu filmového dokumentu Pod sluncem tma.  Chování lidí, které je diametrálně rozdílné od evropského jen málokoho nechává klidným. Je proto pozitivním zjištěním, že jeden z techniků je neustále dobře naladěn a na nevěřícnost" svých očí se povznáší zpíváním. Jedna z věcí, co mě na dokumentu děsí, je jeho možnost zneužitelnosti ze strany pravicově smýšlejících živlů, jež hlásají myšlenky o pod-, popř. nadlidech. Ačkoliv byla snaha zavést výdobytky moderní techniky do zaostalých částí světa, přesto to vypadá tak, že v místech, kde ohnivá koule neskutečně žhne, lze vypozorovat, že je opravdu pod sluncem tma...

Pokud se budeme smát nemohoucnosti Afričanů (i když zaslouženou), z jiného úhlu pohledu bychom mohli vidět i náš národ v podobné situaci, neboť nastavená ruka připravena pouze brát z evropských fondů nás do podobné role více než pasuje. Se slovy „však on to někdo jiný vyřeší za nás“ je na snadě.

Pod sluncem tma je tak opravdu silným dokumentem. Otázkou ještě je, zda-li budou lidi po zhlédnutí tohoto filmu stále ještě na rozvojovou pomoc vůbec přispívat...

Po skončení dokumentu lze nabýt pocitu, že nejen pod svícnem, ale také pod sluncem může být tma.

 

 

zpět na seznam oblíbených Filmů