Branko Schmidt: Metastáze - film o lidském hnusu

Film Metastáze - filmový plakát    Je otázkou, jestli toto chorvatské filmové dílo s názvem Metastázy není takovým tím klasickým klišovitým rozdělováním na hrdiny a tupce. Buď jak buď, padni komu padni, ale čtveřice známých, kteří se znají z předválečných jugoslávských let a jejichž koníčkem je fotbal, nacionalismus, chlast a (pro část osazenstva) i drogy, rozhodně nepozvedne univerzální názor co fanoušek, to hlava vylízaná.
    Spíše než o čtveřici kamarádů, dá se mluvit o kvartetu známých – Filip (možná vyléčený narkoman), Krpa – opravdu „milující“ manžel nemající v hlavě nic jiného než „Velké Chorvatsko“, lahváče v ruce a jako zábavu mlácení všeho živého (od manželky počínaje, kolemjdoucími konče), Kizo, jenž nemůže bez šnapsu snad ani dýchat a žije v jedné domácnosti se svoji matkou a Dejo, který látky omamné stále vyhledává. Spojnicí tohoto různorodého spolku je především fotbal a hlavně pak záhřebské Dinamo.
Dobro došli – chce se zvolat, když se na přebalu DVD dovídám, že se jedná o chorvatský snímek. To je však asi jediné, co má film Metastáze s prosluněnými plážemi společného. Snad ještě neutuchající příděl a příliv lahvového Ožujska a Karlovačka může evokovat dovolenou na balkánský poloostrov, kam každoročně dojede několik stovek tisíc Čechů.
Tentokráte se však ponoříme místo průzračného Jadranu do kalných vod až bažiny, možná senkruvny, Záhřebu. S návratem Filipa, který oficiálně odjel na „západ“ studovat, se divákovi dostává nejen pravdivá příčina exilu, ale také nemilosrdný pohled na partičku lidí, kteří toho spolu kdysi (možná) prožili sdostatek, dnes je jejich potkávání spíše už jen setrvačností udržování dávných, sladkých dob mládí. Snad jen s výjimkou Kiza, který veškerou svou sounáležitost vkládá do tlupy fotbalových rowdies...
Aby i nacionálnímu cítění bylo učiněno za dost, v „klubu čtyř“ je již jednou zmiňovaný Dejo, jehož srbské kořeny jsou příčinou šikanování se strany Krpy. Nejen tedy jeho národnost, ale také nemohoucnost zbavit se závislosti na drogách – jak měkkých, tak i tvrdých.
Někteří se o Metastázích vyjadřují jako o balkánském Trainspottingu, celková konzistence filmu jako celku však zřejmě chybí. Jako náhled na Chorvatsko mimoplážové je to však dokument zdařilý.

 

zpět na seznam oblíbených Filmů