Smočkova filmová Bitva na kopci aneb kdo je tady ješitnější?

Hlavní postavy televizního filmu Bitva na kopciDnes se budu věnovat, pravda, filmu, ale tentokráte televiznímu. Jedná se o televizní zpracování Smočkovy Bitvy na kopci, původně rozhlasové hry. Pěkné počasí, dostupný dopravní prostředek, proč nevyjet do přírody na piknik a užít si nadcházející okamžiky se svými protějšky. Na stejném místě, kde se v 19. století prolévala krev žoldáckých vojáků, se o století později odehrává duel mezi dvěma kamarády.

Příjemná atmosféra, která je očekávána, bude určitě narušena. Každopádně o tom vypovídá již samotný název – Bitva na kopci. Něco se musí pokazit. Slunečný den, harmonické partnerské vztahy.

Vrozená mužská ješitnost, touha soupeři ukázat, že zrovna JÁ jsem lepší konkurence, se projeví i před manželkami/partnerkami, které mužské duo provázejí. Herecký koncert, který se rozjíždí mezi Petrem Čepkem a Oldřichem Navrátilem je úchvatný. S přibývajícími minutami se spory stupňují, oheň rivality září jasnějším plamenem a nemohlo by jej uhasit ani několik desítek sborů hasičů, natož protějšky obou hlavních protagonistů. Souboje „lepších já“ začínají na půdě fyzické, následně se přelévají do sfér „intelektuálních“.  Napadá mě, že pátým hercem Bitvy na kopci je přírodní vyvýšenina, na které se mužský ješitný souboj odehrává.

V první řadě jsme svědky, kdy se pomalu, ale jistě, objevují trhliny ve vztazích všech zúčastněných, druhotně se kazí – do té doby příjemné – počasí. Padající voda z nebe je další roznětkou k vyměňování si všemožných mouder, i těch, která se týkají fyziky a fyzikálních jevů všeobecně.Dva ješitové z Bitvy na kopci

V neutuchajících výměnách názorů, všeobecných přehledů a znalostí mezi mužskými ješity jsou to „gladiátorské hry“ – aniž by o to stály i ženské protějšky, ženský doprovod. Po přestálé bouři se vyčistí vzduch v okolí. Bude mít podobný osud i osobní a společenská atmosféra, která zhoustla do hustoty asfaltu?

Jednoznačně další z filmů, které se oplatí zhlédnout. Kdyby tak měla Bitva na kopci více štěstí v propagaci, některé slovní výpady mohly určitě zlidovět. Slyšel někdo snad lepší definici blesku, než že se jedná o „...klikatý sluneční paprsek...?

I když ono je to všechno stejně jedno a ...děcka, nechte toho..."

 

 

zpět na seznam oblíbených Filmů