Do nitra schizofrenie - Donnie Darko

Plakát filmu Donnie Darko    Tak o tomhle filmu jsem četl v dobách, kdy v časopise Týden vycházely různé seriály (neplést si s nicneříkajícími mýdlovými operami, které vás odvádějí z reálného světa do pohádkových krajin), týkající se historie, historických událostí, zásadních osobností... V tomto případě se jednalo o filmy. Čtení dvoustránkových povídání udělalo své – některé zmíněné filmy si z těchto článků pamatuji doteď a jedním z nich je i Donnie Darko.

    Prvně, co mě po druhém zhlédnutí tohoto filmu napadlo – není to novější verze filmu Jákobův žebřík (o tomto díle snad někdy brzy)? Proč? Snad se k tomu vyjádřím na konci, pokud nezapomenu.

Takže druhý pokus o pochopení filmu Donnie Darko. Nevím, jestli se podaří, ale je to opět dílo, které když už nic jiného, alespoň nutí diváka o viděných obrázcích přemýšlet. Pojďme tedy na to.

Možná se jedná o film, který si bere na mušku víru v sebe sama, víru v neodvratný osud, kterému je zbytečné vzdorovat. Nebo je to chladnokrevný popis paranoidní schizofrenie? Možné vysvětlení cestování časem, nebo kritika zakořeněných stereotypů, neměnných dogmat, sektářských klišé a v neposlední řadě také maloměstského žití ve lži a pokrytectví a obava z lidí, kteří vyčnívají z davu?

Už úvodní záběry Donnieho Darka ve mně vyvolávají zajímavé pocity – Killing Moon od Echo and the Bunnymen připravují půdu pro to, co má následovat. Teenager Donnie Darko trpí schizofrenií a je nucen brát na svou chorobu léky, stejně tak navštěvovat psychiatra. I přes probíhající léčebné procedury se jedné noci v Donnieho ložnici zjeví obří králík Frank, který Donnieho zpraví, že cca do 29 dní přijde konec světa. Zatímco je Donnie mimo domov a probouzí se na golfovém hřišti, na dům jeho rodičů, resp. do jeho ložnice spadne motor z letadla, o němž nikdo neví, odkud se tam vzal.

Díky této nehodě se u některých spolužáků stává středem pozornosti, alespoň pro tento den. Ve škole, při hodině literatury a rozebírání povídky Grahama Greena, nastupuje do třídy nová, neznámá spolužačka. A pomyslný „doják“ může začít... Něco na způsob romantického filmu, který je více než více zahalen v psychedelickém oparu se rozjíždí na plné obrátky. Ovšem kamarád Frank Donnieho neopouští a navštěvuje ho čím dál tím častěji a přesvědčuje ho k různým akcím: vytopení školy a následně i zapálení místního pornografického hnízda pederasta, který své – až sektářské přesvědčovací metody „věřte v sebe sama“ – zaobaluje do líbivého živnostenského obalu... V neposlední řadě je zde několikrát zmíněno cestování v čase. Napadá mě, jestli není zmíněno jenom kvůli možnosti zakomponovat do filmu hollywoodské zakončení happyendové. Pokud by film pokračoval po této linii, jednalo by se o sentimentální sračku pro mladistvé, kterých je habaděj. Tím se dostávám k úvodním větám o podobnosti s filmem Jákobův žebřík.

Ovšem zvrat nastává, když se časovou smyčkou dostává o 29 dní zpět do své ložnice, kterou tentokráte díky nepřítomnosti Franka a nalezení plavidla pro časoprostorový přesun Donnie neopouští...

Napadá mě, že paralelní děj, kterému jsme od počátku filmu přítomni, je zde k tomu, aby Donnie s pomocí Franka mohl odkrýt hutně zatuchlé nánosy předstírající spokojený život ve spokojeném městečku. Nebo je to vzepření se možnému budoucímu osudu, kterého je Donnie svědkem? Mnoho otázek, jež ale na škodu nejsou.

Donnie Darko je jeden z filmů, který i přes možné nepochopení zanechává hluboký zážitek v nitru diváka.

 

 

zpět na seznam oblíbených Filmů