Filmový "dokument" Petra Zelenky Visací zámek 1982-2007

Visaci zámek - Visáči 25 let    První mystifikační pokus režiséra Petra Zelenky, který se věnuje punkové legendě Visacímu zámku v časovém horizontu dvaceti pěti let. Film, který odpovídá na všetečné dotazy posluchačstva s přispěním otevřených přiznání hlavních představitelů hudebního kultu.

    Že se jedná o časosběrný dokument, je příznačné. Pokud tento film nepřináší vůbec nic nového do odhalení historických momentů nejen kapely, ale také společenských událostí, měli bychom vyzdvihnout dobové materiály, které členové Visacího zámku poskytli. Dalším plusem je nástin vývoje kapely na pozadí českých dějin a možný povzdech, že „kapela vystihuje naturel českého národa – ve špatný okamžik na nesprávném místě...“

Počátek filmu nás seznamuje s jednotlivými členy kapely, popisuje jejich bezproblémovost v mládí (až na nějaká ta ukradená auta...) a jako krumpáč do hlavy, který nelze vyndat, se dostává památná věta „Visáče“ Pixy „...skromný ale nejlepší“. Moto, které si zaslouží vytesat do Síně slávy české kinematografie, když už ne literatury.

Stejně jako lady Di byla pátým členem punkových pionýrů Sex Pistols, tak je překvapením, že Lenka Kořínková se stala „Malcomem McLarenem“ českého punku.

Přepište dějiny, pravda musí zvítězit: roznětkou „Sametové revoluce“ není hroutící se sovětský blok, ale zakázaný koncert Visacího zámku – v pořadí druhý. Je otázkou, má-li se tomu říkat pech. Možná snad jenom podotknout, že je to opravdová „známka punku“.

A hlavně nezapomeňte, že panksnotded, vy volové!!!!!"

 

 

zpět na seznam oblíbených Filmů