Filmová klasika Fritze Langa "M", u nás známá jako Vrah Mezi námi

DVD obal k filmu     Jeden z mnou zmiňovaných filmů, který má rok výroby před druhou světovou válkou – konkrétně rok 1931 a jehož režisérem je světoznámý Fritz Lang. Vrah mezi námi je znám také pod názvem "M". Na jedné straně davová psychóza - svým způsobem opodstatněná, na straně druhé beznadějný souboj jednotlivce s psychickou chorobou, pro kterou většinová společnost nemá pochopení.

    V případě, že vezmeme v potaz, že tento film Vrah mezi námi vznikl na počátku třicátých let a můžeme tak popisovanou situaci – davovou psychózu po odplatě – vztáhnout na Německo a „hon“ na židovské obyvatelstvo a úchylkou postihnuté jedince v Německu, jež čelí hospodářské krizi. Tak nebo tak – film M / Vrah mezi námi je to zajímavý, plný napětí a expresivního hraní, co se hlavní osoby – Petera Lorrea – týče.

O čem konkrétně děj filmu Vrah mezi námi je? V jednom městě řádí masový vrah dětí a nejen rodiče, ale také obyvatelé jímá děs a hrůza. Policejní aparát samotný není schopen, resp. nechce se mu na sto procent jít po stopě vraha, a protože nastalé vraždy vrhají špatné světlo i na podsvětí, kterému tím snad začíná nepříjemné klima kazit obchody, „hon“ se rozebíhá na dvou frontách – té policejní i na straně zločinného establišmentu.

Protože vrah trpí sexuální úchylkou, stejně tak nezvladatelnou chutí pokračovat v započatém díle, můžeme pozorovat jeho marný boj se svou nemocí. Chtě nechtě se po zahlédnutí další oběti „kola vášně“ opět roztáčejí.

Protože má podsvětí nitky i na ulicích, dostává se na stopu zločince, kolem kterého se pomyslná smyčka začíná utahovat. Nevyhnutelně film míří k velkému finále, k veřejnému tribunálu. Přichází tragikomické vyvrcholení, kdy všichni přítomní chtějí vidět krev a jsou jí lační. V neposlední řadě – „zloděj křičí: Chyťte zloděje!“

"Napínák" zlatého fondu světového filmu, který dokáže dost silně zabrnkat na tětivu vnitřní hrůzy. To je film Fritze Langa Vrah mezi námi, resp. M.

 

zpět na seznam oblíbených Filmů