S milenkou mé matky - filmové "punkové" žití po islandsku?

Film S milenkou mé matkyFilm, který jsem prvně viděl asi před dvanácti lety. Tehdy jsem byl z životního postoje hlavního představitele nadšený, proto jsem se rozhodl zhlédnout tento film opětovně, s odstupem více než dekády. S milenkou mé matky je islandský film, v originále 101 Reykjavik.
    Děj filmu S milenkou mé matky se překvapivě odehrává v hlavním městě Islandu a „točí“ se kolem hlavní postavy, jejíž jméno je Hlynur. Je mu 30 let, se svojí matkou sdílí byt, do práce nechodí – žít ze sociálních dávek je jeho životním programem. Nezbývá tak než utápět volný čas „sjížděním“ pornografických stránek, návštěvami víkendových večírků (odehrávajících se buď v klubech nebo v soukromých rezidencích), požíváním měkkých drog. V dobách náctileté revolty scénář více než lákavý.
Flegmatický, možná až nihilistický postoj k vlastnímu bytí, směřující k přežití podivného mezidobí produktivního věku, které má být zakončeno přerodem v kariéru důchodce a následně ukončení životní fáze smrtí (viz. výrok, že život je zbytečná meziexistenční kapitola), je ukončena zjevením se španělské tanečnice, jež je přítelkyní Hlynurovy matky. Nebo je přece jenom jen více než kamarádka?
Hlynurovo pohodlné životní krédo se rozpadá s problémy, které se na něj začínají nabalovat jako zmrznuté vodní krystaly na sněhovou kouli. Příležitostná souložnice, s kterou se sem tam Hlynur schází, bude brzy těhotná (kdo je možným otcem?), matka, která jede navštívit rodinné příslušníky mimo islandskou metropoli, nechá půvabnou Lolu se svým synem pod jednou střechou. Že by bylo nepředvídanosti zaděláno? Co se stane, pokud Hlunur stráví více než noc s milenkou své matky?
Před nastalými životními útrapami již nelze strkat hlavu do písku, je třeba jednat, je třeba se rozhodnout, co dál. Je možné, aby se z člověka, jenž pohrdá životními stereotypy, stal jeden z představitelů konzumní společnosti?
S odstupem několika let jsem se již tak moc u této komedie nebavil jako za mlada, ale některé cynické komentáře hlavní postavy mají stále sílu pravých háků (nebo čelistí?) Mikea Tysona. Proto by se dalo říci, že film S milenkou mé matky má trvalejší hodnotu i s ubíhajícími lety.

 

zpět na seznam oblíbených Filmů