Viděl jsem kometu...Hrana – 4 filmy o Marekovi Brezovskom

Dokument Hrana - 4 filmy o Marekovi BrezovskomK filmu Hrana – 4 filmy o Marekovi Brezovskom a Markovi Brezovském jsem se dostal přes poslech posledního alba Slobodné Európy (je možné, že to je už je více než 20 let, co jsem prvně slyšel jejich Podvod?), na kterém se nachází deklamovaná píseň Smrť, kde je Brezovského jméno zmiňováno. Tak začalo bádání, kdo to vlastně byl, o koho a co tady šlo?
Brezovský byl (údajným) talentem, kterých se až tak mnoho nerodí. Skladatel, hudebník s příčinou i bez ní. Zazářil jako kometa a jeho život byl jen o něco delší než ten jepičí. Dokument Hrana je soubor tří dokumentů (Hudba, Láska, Rodina) a jedné animované koláže s názvem Samota, ve kterých dostávají prostor bývalí Brezovského spolužáci, kamarádi, lásky a v neposlední řadě jeho rodičové. Nejzájimavější jsou zřejmě vzpomínky Brezovského „druhů ve zbrani“ a (dnes již) žen, s kterými se blíže poznal. Oproti rodičovskému laskavému vzpomínání na talentovaného (nezdárného) syna si lze udělat plastičtější obrázek o samotné personě Marka Brezovského.
Osud Brezovského byl se s dal jistým způsobem připodobnit k životní dráze Filipa Topola. Vyjadřovacím prostředkem obou zmíněných byl hlavně klavír, oba stáli rozkročeni a spojovali dva téměř neslučitelné hudební břehy – vážnou a alternativní/(punk) rockovou scénu. Oba se vyžívali v látkách pozměňující vnímání, i v těch tvrdých. Zatímco Brezovský dojel na heroin, Topol „pouze“ na chlast. Po obou zbyla obdivuhodná sbírka hudebních produktů.
Snad jediným nedostatkem dokumentu Hrana 4 filmy o Marekovi Brezovskom je, že výpověď o situaci na přelomu 80. a 90. let není úplná. Otázky ohledně obstarávání prostředků na drogy (ani dnes nejsou nejlevnější záležitostí) není více méně zmíněna nikým, ačkoliv třeba i toto by mohlo být zajímavé.
Uzavřít tento text by možná bylo záhodno slovy jednoho ze vzpomínajících – Igora Marka: „Nemôžeme špekulovať, nemáme právo...“

 

zpět na seznam oblíbených Filmů