Děs a běs - dokument o Sex Pistols

Sex Pistols ve filmu Děs a běs    Sex Pistols – kapela, která alespoň na chvíli otřásla nejen hudebními strukturami, ale i samotným Královstvím. Ne není to pohádka o bájných princích, je to realita sedmdesátých let. A filmový dokument Děs a běs o třech letech zběsilého života vypráví.
    Jsme jediná opravdová kapela, která se srazila se světem,“ říkal kdysi její frontman Johnny Rotten. Nežil jsem tehdá ani v Československu, natož na „západě“, ale dle článků a hysterie, která čtveřici divoce vypadajících týpků doprovázela, na tom něco bylo. Prý se režisér filmu chtěl revanšovat za pofidérní dílo „Great R´n´R Swindle“ – kde by se dali všichni mladíci považovat za tupce a imbecily, které ovládal tehdejší manažer McLaren (nemohu soudit, neviděl jsem), tentokráte nechal mluvit samotné účastníky divokých dob. I vykřičník ohledně „dolů směřující spirály“, na kterou nastoupil Sid Vicious, lze cítit dostatečně silně.
Snad proto, abychom se nemohli smát tomu, jak je showbusiness zpracoval a uplácal k obrazu svému, nevidíme v dokumentu Děs a běs členům Pistolí do obličeje, když hovoří. Obrázky, které doprovázejí zrovna probírané i propírané události, nás navrací do dob naštvaných „kytek v popelnicích“ a podtrhují tehdejší dobu. Je to s podivem, ale i v tomto filmu se najde prvek, který mi vhání slzy do očí – koncert na podporu stávkujících dělníků, jehož návštěvníci jsou dítka dělnické třídy, která „zpodobnění největšího zla“
zpěváka Sex Pistols pokrývají dorty, doslova, od hlavy k patě. No a herr Rotten, aka Lydon, si to bez problému nechává líbit... Vytáhněte kapesníky, prosím.
Koncertní představení skupiny po dvaceti letech je možné navštívit na tomto odkazu Sex Pistols v Praze.

 

zpět na seznam oblíbených Filmů