Sedmá pečeť Ingmar Bergman - lidský souboj se Smrtí

Film Sedmá pečeť Ingmara Bergmana    Není pochyb, že Bergmanova Sedmá pečeť je jedním z klenotů světové kinematografie. K Ingmaru Bergmanovi jsem si cestu hledal docela dlouho, ale film, který mě přesvědčil o jeho kvalitách byla zrovna Sedmá pečeť.
    Ona svým způsobem již ponurá atmosféra, apokalyptická vize středověkého období a morová rána, která se plíží nordickou krajinou jako nějaký neviditelný zloděj. Slova o beránkovi a rozlomení sedmé pečeti ze Zjeveni sv. Jana na optimismu nepřidávají. Korunu všemu nasazuje vracející se rytíř z křížové výpravy, který hraje šachy se Smrtí. Hraje o život svůj, ale také ostatních, kteří se k němu přidávají.
Když Beránek rozlomil sedmou pečeť svitku, ztichlo celé nebe..." Odysea rytíře Blocka a jeho služebného druha Jonsena vede krajinou, jež je lemována mrtvolami, které jsou obětmi morové rány. Blockovo nitro je stejně temné a prázdné jako krajina, kterou oba vyslanci kříže projíždějí. Je otázkou, jestli Block i Jonsen najdou odpověď na otázku, jestli je možné „nic“ nahradit vírou v Boha; a to nejen prázdnými slovy církevních hodnostářů.
Krajina již není taková, jakou si oba navrátilci pamatují. Podobně jako lidé, kteří zradili své ideály a obracejí se k mimozákonným činnostem. Taktéž postojům, které bratrskou lásku nahradily zákonem džungle a hříchem už není ani uzmutí toho nejcennějšího – lidského života.
Poznávacím znamením Sedmé pečeti – alespoň pro mě –, je ovšem postava Smrti, která rozehrává šachovou partii s rytířem Blockem. Hra není o ceny, ale o životy. Životy nejen rytíře, ale i snad samotného lidstva. Nikdo Smrti utéci nemůže, odklad znamená jen přesunutí definitivního zakončení lidského plahočení, neboť Jí nikdo neujde.
Může být někdo ušetřen? Snad jen zrovna narozené dítko, které s hříšným lidstvem nemá dosud nic společného. Nebo je to ono odročení „konečného soudu“?
Bezpochyby je Bergmanova Sedmá pečeť filmem, který donutí diváka o právě viděných obrázcích přemýšlet delší dobu, než je jen pár chvil po skončení filmu.

 

zpět na seznam oblíbených Filmů