William Styron - Sophiina volba: notoricky známá volba

Obálka Sophiiny volby Williama StyronaJe mnoho knih, o kterých se ví skoro vše, aniž by se dotyčný čtenář do jejich děje a stránek ponořil. Totéž platí – si dovolím tvrdit – i o knize Williama Styrona Sophiina volba. Notoricky známé téma volby. Ale napsat o tom skoro až šest set stránek?

    Vzal jsem proto Sophiinu volbu do rukou a před své oči. Byl jsem překvapen, že děj Styronovy knihy není jen a pouze o koncentračním táboře Osvětim a nezáviděníhodné situaci na rampě, které z dětí si ponechat.

Každý z nás si někdy něco navymýšlí, svá životopisná data upraví, zveličí některé ze svých činů a skutků tak, aby „se lépe prodávaly“. Jsou taktéž okamžiky, kdy zamlčet něco ze své vlastní historie, je nezbytně nutné (nebo má své opodstatnění) pro danou osobu. Ovšem potom je jenom otázkou času, jestli zatajené a zatajované fakta někdy a někde neprosáknou a člověku neuškodí. Možná i takým pohledem by se dalo dívat na Sophiinu volbu Williama Styrona.

O pomalém, ale jistém objevování pravdy nás svým románem Styron „zatahuje“ do děje knihy. Jeho alter ego, mladý začínající spisovatel Stingo, se setkává se Sophií Zawistowskou a Nathanem Landauem a vzniká mezi nimi přátelství.

Sophie své pohnuté osudy, své životní volby v průběhu evropské části života v (před)nacistické Evropě vyjevuje Stingovi. Psychoanalytická seance ze strany Sophie tak může začít. Tajení i zatajovaní „strašáci ze skříně“ získávají své jasnější kontury. Očistná kúra pro Sophii začíná.

Postupně se však dostává nejen na tajemství a fabulace postavy, která dala knize název, ale na povrch vyplouvá minulost Sophiina milence Nathana…

Bravurně gradovaný děj Sophiiny volby se každou další přečtenou stránkou zadírá pod kůži. Nemusíme se náhodou obávat, že i my budeme někdy stát před svou vlastní sophiinou volbou"?

 

 

Zpět na Knihy, které "můžu"