Jan Novák - Zatím dobrý

Obálka knihy Jana Nováka Zatím dobrýPokud někdo v posledních několika letech jitřil vášně obyvatel České republiky, s jistotou mohu prohlásit, že to byli bratři Mašínové. Důvod je prostý – touha po svobodě a naplnění snu, dostat se na západ, odkud chtěli v „dresu“ západních armád osvobodit svou hroudu od hrůzného experimentu, který se pojmenoval komunismem, resp. bolševismem a byl lemován mrtvými. A o lidech, kteří se z nastalou situací nechtěli smířit, vypráví román nazvaný Zatím dobrý z pera Jana Nováka.

    Musíme si ovšem uvědomit v jaké době Mašíni svůj boj proti zlověstné mašinérii vyhlásili – vždyť samotní přívrženci rudého hnutí dle svých slov „...bojovali proti třídnímu nepříteli...“ Je to tedy stav, kdy se musí počítat s oběťmi, kór v případě, kdy vedoucí režimu nepohodlné lidi, nejen že zavírali do lágrů, ale těch nejnebezpečnějších (z jejich pohledu) se zbavovali jejich vražděním, a kdy sami vyhlásili něco ve smyslu podivné války. Kdokoliv, kdo byl v uniformě systému, či byl jeho poskokem, musel tak nebo tak počítat s tím, že jednou dojde i na něj. A v tom je problém, který si „mlčející většina“ připustit nechce.

V Novákově knize Zatím dobrý je dokumentovaný vývoj mladíků, z kterých rostou už v samé podstatě odpůrci režimu, který pošlapává lidská práva a z „odpadu“ společnosti se stává vládnoucí třída postrádající charakter. Popsány jsou zde odbojové činnosti na domácím poli, které předcházeli realizaci útěku, stejně tak houstnoucí atmosféra, kterou měli na svědomí lidé nových pořádků. Neuvěřitelně čtivě je popsán také útěk samotný, kdy proti pěti chabě ozbrojených civilistů je posláno na dvacet tisíc vojáků a pracovníků východoněmecké bezpečnosti. V hledáčku Jana Nováka nejsou pouze mladíci lační svobody, v menší míře se autor věnuje pohledu do života zbylých členů Mašínovy rodiny a jejich strastí v Československu, které pro ně připravil hrůzný teror, který v samém srdci Evropy vydržel po 40 let...

Dalo by se říci, že kniha Zatím dobrý Jana Nováka je impozantním pomníkem představitelů třetího odboje.

 

Zpět na Knihy, které "můžu"