Jean-Michel Guenassia - Klub nenapravitelných optimistů: klub pařížských emigrantů-bohémů šedesátých let

Kniha Klub nenapravitelných optimistů Jeana-Michela GuenassiaKniha tlustá skoro tak jako moje zatnutá pěst, ale každopádně je Klub nenapravitelných optimistů příběh, který svého čtenáře odmění výletem do dob, „které již dávno odnes čas“. Paříž počátku šedesátých let odkrývá svou tajemnou tvář, svou atmosféru počátku revoltujícího podhoubí, které vyvrcholí za nějakých sedm osm let později.
    Průvodcem a hlavní postavou řádků Klubu nenapravitelných optimistů je 12i letý mladík Michel Marini. Prvním „klubem“ se stávají soukmenovci staršího bratra a seance u stolních fotbálků, stejně tak i u sklenic s alkoholem či šálků s kávou, u kterých se řeší možnosti a nutnost revoluce v dosud fungujícím kapitalistickém prostředím. S postupujícím časem a povinnostmi (vojenská služba) jsou „revolucionáři“ nuceni své názory měnit, někteří zradit i zranit své lásky i nejbližší. Ještě k tomu Michel čelí krizi soužití svých rodičů.
Pravým Klubem nenapravitelných optimistů je „klub odložených mužů“, skupina emigrantů z východního bloku (Igor, Leonid, Pavel, Tibor, Imre, Tamasz pod patronací J. P. Sartra), kteří nacházejí azyl v jedné z pařížských kavárem, ve které alkohol teče proudem. Emigrantští bohémové žijí svá torza životů, rozehrávají nejen partie šachové, ale také ty životní, pokud jim k nim ještě zbývá něco sil.
A právě u těchto postaviček z panoptika, kteří ještě rozhodně nejsou „u konce s dechem“, nachází jakýsi azyl i malý Michel. Z vyznavače fotbálku se pomalu, ale jistě stává vyznavačem královské hry a benjamínkem Klubu nenapravitelných optimistů. Nejen díky hře v šachy pomalu demaskuje jednotlivé členy a dostává se na holou podstatu byvších životů dnešních „ztracených existencí“. Dostává se i na postavu pomyslného Jidáše, který odhalí podstatu revoluce jako takové.
Aby Klub nenapravitelných optimistů nebyla až taková vzpomínková kniha, tak se dostane na milostné bloudění hlavní postavy. Prvotně k věkově starší Cecile, následně stejně staré dívce Camille.
Inu jestli všechno souvisí se vším, či je to všechno jinak, to lze najít na stránkách Klubu nenapravitelných optimistů.

 

Zpět na Knihy, které "můžu"