CityBoy Gerainta Andersona - "kluk" bez citů

CityBoy Gerainta Andersona - obálka knihyKniha Geraint Andersona CityBoy je pohledem do třinácté komnaty londýnského finančního centra, které je jedním z hlavním míst, jež ovládají světovou ekonomiku – městskou část zvanou City.
    Obsah knihy CityBoy by se dal shrnout vypráskaným a taktéž obnošeným rock´n´rollovým klíšé (stejně jako odřený křivák sám) – sex and drungs and peníze. Do nepřístupného světa ostrých loktů, podvodů, stereotypů a zábav lidí z horních deseti tisíc nás zavádí svého času úspěšný makléř Geraint Anderson aka CityBoy.
Kdysi přispíval anonymně do novin, kde ventiloval a rozkrýval atmosféru a postupy ekonomů, kteří – ať si to připouštíme či nikoliv –, hýbají ekonomikou Země a mají v rukou i možné vychýlení její finanční osy. A že to byly informace žinantní hlavně pro osoby, kterých se to týkalo, je jasné, že nepodepsaný autor novinových řádků ležel určitým lidem „v žaludku“ více než „kaviárový tousty“... O životě bohatých se toho „nafámovalo“ a napsalo bezpočet řádků, nepodložených zdrojů alá JPP – jedna paní povídala – je nepočítaně, proto je snad i zajímavé vzít do rukou knihu CityBoy, jejímž autorem je osoba „zevnitř“. Anderson v dané branži působil a byl to právě on, kdo zprostředkoval zákulisní informace o životě v City, jež měly zůstat pod pokličkou jako vařené kroupy v papiňáku.
Cesta do diamantového pekla, které postupně, stejně jako ve
Stalkerovi „mlýnek na maso“, každého semele – jednoho vystřelí do výšin, druhého nechá přešlapovat stejný flek celou kariéru, třetího odhodí svou odstředivou silou do míst věčného zapomnění, je popisována Andersonovým alteregem Stevem, který se jako bezcílný hipík omylem dostává na pozici eléva do bankovního evropského centra. A kariérní kola se roztáčejí, od životních postojů jej odrazuje jak přibývající věk, tak také okolí, ve kterém se hlavní postava CityBoye pohybuje.
Aby smytí bezskrupulózních hříchů nedávné nerozvážnosti bylo dovršeno, konec knihy vrcholí jako pohádkové zakončení v Popelce. Nečekejte svatbu s chudou dívkou, z kolotoče velké ekonomiky Steve vystupuje. Jsou (někdy) okamžiky, kdy si jednotlivec uvědomí, že peníz není „až na prvním místě“, proto i cityboy zlatou klícku ve finále opouští.
CityBoy je čtení kořeněné cynickým humorem – jednu chvíli se u ní čtenář válí smíchy, jindy až mrazí, že se lidé někdy chovají hůř než zvířata. Ale je to opravdovým překvapením?

 

Zpět na Knihy, které "můžu"