Vlasta Třešňák - Klíč je pod rohožkou

Knižní obálka Klíč je pod rohožkou od Vlastimila TřešňákaDalší ze zástupců exilové literatury. Tentokrát nejde ani tak o osobu, která se prodírá životem v československé totalitě jak se dá, ale o představitele inteligentního undergroundu. Kniha Klíč je pod rohožkou odkazuje také na to, jak pana Praga navštívit, když zrovna není doma. Literární majstrštyk Vlastimil Třešňáka.

    V knize Klíč je pod rohožkou Vlastimila Třešňáka jde opětovně o vykořeněného jedince, který byl okolnostmi změnit své dosavadní prostředí, svůj životní prostor a dostává se na svou životní odyseu, která nekončí pouze opuštěním „rodné“ hroudy. Hlavní postavou je pan Prag, který po nucené emigraci prvně míří do Švédska, následně se pohybuje mezi dvěma základními jistotami – Kolínem a New Yorkem. A zde je gró názvu Třešňákovy knihy Klič je pod rohožkou.

Pan Prag nejen že nastiňuje, jak se dalo přežít v kapitalistické cizině minulého století, ale hlavně odkrývá roušku, jak také žit. Seznamuje čtenáře nejen se životními útrapami, ale také slastmi, kterou korunuje jeho velmi blízký souputník pan Moritz – chodící katastrofa, na kterou se ovšem příliš zlobit nedá, ať už se děje cokoliv.

A pokud už jste kdekoliv, zkuste se podívat, jestli náhodou není Klíč pod rohožkou, abyste nemuseli stát pouze na zápraží

 

Zpět na Knihy, které "můžu"