Otfried Preussler - Čarodějův učeň: láska nad kouzla

Kniha Čarodějův učeň Otfrieda PreussleraJe to možná divné, že tu zmiňuji knihu, která je primárně určená dětskému čtenáři, mám však dojem, že téměř každá kniha tohoto ranku má přesah i do literatury dospělých. Nedá mi to, abych tu proto nezmínil knihu Čarodějův učeň od Otfrieda Preusslera, která byla umně přenesena na filmový pás Karlem Zemanem.
    Pohádkový příběh knihy Čarodějův učeň založený na lužické legendě o „zapomenutém“ mlýně, kterému vládl Mistr černé magie, jemuž na mlýně pomáhala cháska 12 učedníků, z nichž každoročně jeden z nich pro nově příchozího chlapce neznámo proč, neznámo kam zmizí. Po třech měsících, pokud novic ve mlýně vydrží a projde si zkušební dobou, se začne učit magii pro vyvolené.
Příběh Čarodějova učně, kde jsou již od začátku jasně specifikované strany budoucího souboje na život a na smrt, je zaměřen na učňovská léta hlavní osoby Krabata, který nemá na světě nic než sebe a nově nalezené přátele v Černém mlýně. Pomalu, ale jistě se dostává pod pokličku pravidel, která jsou sice nepsaná, ale jejich nedodržení má až fatální následky pro hříšníka. Stejně tak získává přehled o tom, kdo kterou stranu – dobra a zla – reprezentuje, stejně tak s kým je Mistr „spřažen“, se samými mocnostmi pekla.
Jak Krabat dospívá, zasáhne i jej – pro něj dosud neznámý cit – láska , a protože patří k nejlepším Mistrovým učňům, nevyhnutelně směřuje k souboji se svým učitelem nejen o duši svou, ale také o život své dívky, se kterou by spojil svůj život.
Protože se jedná o příběh pohádkový, je nasnadě jak takový souboj asi dopadne. Preussler jednoznačně talent k psaní měl, tudíž není překvapením, že se Krabatův příběh (potažmo kniha Čarodějův učeň) četl a čte se zatajeným dechem. Knižní vydání, které jsem měl v rukách, bylo doprovázeno ilustracemi Ludmily Zemanové (ano, nemýlíte se, je to dcera legendárního režiséra Karla), takže i estetické čivy si přišly na své.

 

Zpět na Knihy, které "můžu"