James Clavel: Král krysa - válečné podnikání v lágru

Kniha Král krysa Jamese ClavellaKniha, která svým obsahem spadá do „ranku“ literatury, která se zabývá II. světovou válkou. V tomto případě o území Tichomořské, konkrétně o zajatecký tábor Čangi, v němž jsou vězněni spojenečtí vojáci: Angličané, Američané, Kanaďané a Australané. Prvotina spisovatele Jamese Clavela Král krysa.
    Každý dělá, to co umí a svůj dosavadní outěžek spojený s přežíváním si i nějakým způsobem usnadnit. Stejně jako v dobách svobodných i ve válečných časech je hlavní a nejdůležitější komoditou peníz. Je to možná překvapivé, může to být k nevíře, ale i na nesvobodném území, jakým je zajatecký lágr mají tyto „potištěné papírky“ moc.
Pokud se svébytný způsob přežívání, stejně tak obstarávání dalších zdrojů nutričních doplňků spojí s nenávistí k vyšším šaržím, je zaděláno na pokračování války nejen v rozlehlém území mimo tábor, ale také v táboře samotném. Americký voják zvaný Král se stává majákem ukazující směr cynického přežívání, jeho anglický souputník Peter Marlowe zase nevěřícím Tomášem, jak takový „zatuchlý válečný rybník“ funguje. Na straně druhé je představitel opačného frontu – takový mashovský Frank – poručík Grey.
Ten, kdo se nebojí (stejně tak pokud i štěstí přeje), může si „užívat“ i plodů nesvobody, pokud má odvahu na ně ruku vztáhnout. Ostatní, kteří si jsou vědomi možného neblahého konce a nejsou s to zariskovat, jsou odkázáni na dobrodiní jiných. Další možností je oproštění se od civilizačních úmluv a nezbývá, než se přizpůsobit „zákonu džungle, zákonu silnějšího“. Aby pomsty na vyšších šarží bylo uděláno za dost, jídelníček velitelů je obohacen nedostatkovým masem, který pochází z farmy Krále Krysy. Konzumenti o tom však nemají žádné povědomí. Kšefty se rozjíždějí, Král si žije jako hochštapler a s ním i jeho vyvolení, jeho poddaní...
Král snad díky společnosti neposkvrněného gentlemana Marlowea objevuje i jinou hodnotu – krom peněz, hodnotu lidského přátelství. Král svému království panuje, ovšem jen do té doby než přichází doba jiná, pro Krále až nebezpečná – doba osvobození. „Monarchie“ se mu boří jako domeček z karet, v širém světě již takové mocenské postavení snad již ani mít nebude. Z Krále Krysy se stává řadový občan.

 

Zpět na Knihy, které "můžu"