Pavel Juráček - Deník

Obálka knihy Deník od Pavla JuráčkaDeník, který je nejen pro voyery lačných soukromého života jedné scenáristické a režisérské osoby, hekticky pracujícího ve filmové branži hlavně šedesátých let – Pavla Juráčka. Ovšem pohled to není pouze do osobních vzestupů a pádů, ale také zrcadlením a reflexí společenských změn v Československu od padesátých do sedmdesátých let minulého století.

    V šedesátých let se rozžhnula Juráčkova hvězda naplno. Spoluautor legendárního montrealského Kinoautomatu, autor filmů Postava k podpírání a Případ pro začínajícího kata. V době relativní svobody je osoba Pavla Juráčka uznávaná, ovšem neutuchající pracovní nasazení, společenský život a – v neposlední řadě – tehdy populární fenmetraziny z něj nedělají osobu závislou pouze na alkoholu a práci, ale znamenají pomalý pád do bezedných hlubin deprese, beznaděje a nepochopení jak ze stany přátel, tak také rodinných příslušníků. Vše vrcholí v letech následujících po roce 1968, kdy tehdy svobodomyslní lidé museli volit mezi ohnutým hřbetem a možností točit, či rovným charakterem a společenským úpadkem. (A tuto dobu ve svých sešitech, denících, Juráček bez obalu popisuje). Volba Pavla Juráčka byla tou druhou možností. Nejen zavržení ze strany nadřízených a rozpad manželství jsou následkem, že snaha dostat se ze dna ho vede k definitivnímu rozhodnutí – emigraci. Ovšem ani tady štěstí nenachází, vrací se zpět do republiky a ani dalšího nádechu svobody po 89. se mu nedostává, neboť před „Listopadem“ umírá.

Otevřený a až brutální pohled do hlubin umělcovy duše v rozporuplném a nepříznivém společenském zřízení, které ovládlo Československo druhé poloviny 20. století – to je Deník Pavla Juráčka.

 

Zpět na Knihy, které "můžu"