Ivan Landsmann - Pestré vrstvy nejen pod zemí

Kniha Ivana Landsmanna Pestré vrstvyJednou z nejčernějších zkušeností se potýká kniha Pestré vrstvy Ivana Landsmanna. A to doslova a do písmene. Opět je to autobiografická kniha, která se prvotně zaobírá životem, radostmi i strastmi v ostravsko-karvinském revíru. Nejsou to jen popisky práce jako takové, ale také veškerenstvo spojené s jednou z nejnebezpečnějších prací, která byla možno vykonávat v tehdejším Československu – tj. zábava horníků jak v podzemních, tak také nadzemních prostorách, tropení naschválů, ale i přátelských štulců nověpříchozím, pitky, prožívání rodinných životů. Název Pestré vrstvy tak odkazuje na nestabilní uhelné žíly, které mohou život i brát.

    Následně se zlomem stává plánovaná emigrace k bratrovi do Kanady, ovšem bratrská sounáležitost zkratuje a bývalý horník je nucen přemýšlet o návratu do vlasti. Mezipřistání v Holandsku mu však poskytuje další možnost – zkusit svůj život započít tady. Není to ovšem jednoduché a emigrant se pomalu, ale jistě přibližuje pomyslnému existenčnímu i sociálnímu dnu, ze kterého ho nedostává ani alkohol, ani tabák určený k balení cigaret a následně k prohnání plícemi. Z geologických pestrých vrstev se stávají sociologické.

Záchranou se mu stává setkání setkání s dalším emigrantem, Jarkem Hutkou. S jeho pomocí, radou „ať se ze sraček raději vypíše, než se upíjet“ zavdala k vzniku této knihy.

Autor Ivan Landsmann, stejně tak postavy, které se objevují v Pestrých vrstvách, se taktéž stávají pestrou směskou lidí, které můžeme vidět všude kolem nás, pokud máme oči dokořán.

 

Zpět na Knihy, které "můžu"