David Nicholls - Jeden den

Obálka knihy Jeden den Davida NichollseKniha Jeden den Davida Nichollse je příběh dvou lidí ze současné Anglie, z Londýna dnešních dní. Příběh dvou lidí, jejichž pohlaví je nestejné. Příběh spolužáků, přátel, dvou lidí s osudem, které jsou rozdílné jako den a noc.

    Je otázkou, jestli přátelství mezi mužem a ženou může po celou dobu trvání zůstat ve formě, která je formována na začátku. Nebo není možné takový vztah udržet a je jen otázkou času, zda nepřeroste v něco nového, něco, co žádná ze stran neočekává, případně jen na daný vývoj platonicky čeká? Je možné aby se dvě rovnoběžky proťaly a staly se novým rozuzlením? Jde pouze o jeden den nebo o celý život?

Tuším, že na všechny tyto otázky může odpovědět román Davida Nichollse, který se jmenuje Jeden den. Román, který nás provází životy dvou dotyčných postav – Dextera a Emmy. Dvou hlavních aktérů, jejichž rozjezd životní dráhy se diametrálně liší. Jedna profesionální dráha začíná jako zářící meteorit, kdežto druhá osoba své poslání a místo pod sluncem postupně hledá, po malých krůčcích se ke svému životnímu cíli blíží.

Zatímco rychle zářící hvězda pohasíná, druhá se začíná pomalu rozžínat. Krédo o slušnosti při cestě vzhůru je naplněno, neboť pohrdání ostatními se při střemhlavém pádu nezapomíná a lidské bytosti jen tak neodpouští. Inu „světská sláva polní tráva“. Lidský život je krátký, je možné dohledat se jeho souznění i u lidí, jejichž založení se odpuzují jako odlišně nabité částice? V případě, že se i protiklady přitahují, není na změnu příliš pozdě? Nebo nikdy není pozdě? V případě definice časového intervalu „nikdy není pozdě“ –  jak dlouho vůbec trvá?

Na většinu těchto otázek je možné dohledat odpovědi v románu Jeden den, jehož autorem je David Nicholls.

 

 

Zpět na Knihy, které "můžu"