Phil Shöenfelt - Zelený hotel

Obálka knihy Zelený hotel/Green hotel Phila ShoenfeltaTvorbu Phila Shöenfelta znám povětšinou pouze z koncertních pódií. V dobách, kdy jsem hudbu vnímal hlavně skrze atmosféru, kterou na mě působila, jsem textům nevěnoval až tak podstatnou pozornost - ne že by se to nějak markantně s odstupem času změnilo (pauza pro smích). Touto Shöenfeltovou knihou Zelený hotel se tak mohla pomyslná třináctá komnata přede mnou a před několika lety otevřít.

    Po otevření knihy se lze dostat do dob, kdy Shöenfelt o Čechách, potažmo Praze asi ani neslyšel, protože jeho hudební dráha se stáčela spíše k oblasti „Velkého jablka“ a byl členem post-punkové kapely Khmer Rouge.

Stejně tak jako hudba tohoto uskupení, jsou i texty strohé a syrové. Lze vypozorovat něco ze zákrutů zpěvákova psyché, které by se mohly považovat za počátky Shöenfeltového textařství, přesto následných kvalit, které si spojuji hlavně s jeho českou kapelou Southern Cross, se rovnat nedají. Vydržíme-li se čtením stránek Zeleného hotelu, může se nám otevřít autorům básnický růst během doby, kterou od sedmdesátých let urazil až do dob svého českého projektu.

Textová tvorba devadesátých a následných let si mistrně podává ruce s melancholickým hudebním doprovodem, kterým své oddané fanoušky již více než patnáct let zásobuje. Dalším plusem knihy Zelený hotel je, že Shöenfeltovy texty jsou tištěny v originále a na protější straně jsou jejich české překlady. Mohlo by se zdát, že by šlo tuto knihu použít nejen jako knihu básnickou, ale také jako učebnici pokročilé angličtiny, či čítanku pro pokročilejší angličtináře...

 

 

Zpět na Knihy, které "můžu"