Patrick Chauvel - Apač, který chtěl být orlem

Obálka knihy Patricka Chauvela Apač, který chtěl být orlemOsoba autora této knihy – Patricka Chauvela – je člověkem se zajímavým životním příběhem. Válečný fotograf, který v osmnácti letech utekl z Paříže, aby se věnoval fotoreportáži Šestidenní války v Izraeli, následně se dostává do Vietnamu. V průběhu svého života se dostává do desítek válečných konfliktů po celém světě. Tuším, že není člověkem, ale nějakou superkočkou, jelikož vícekráte unikl „zubaté s kosou". Apač, který chtěl být orlem je jeho druhou knihou u nás vydanou.

    O čem konkrétně kniha Apač, který chtěl být orlem je? Při focení válečné vřavy ve Vietnamu se Patrick střetává s komandem, které je určeno na speciální akce, převážně v týlu nepřítele a jemuž „šéfuje“ dvoumetrový hromotluk Sky Eyes (potomek Skota a Apačky). Několikerým pobytem v džungli, několika bojovými akcemi se „duch“ džungle přetavuje do všech účastníků, civilizační návyky se vytrácejí a začíná převládat zákon divočiny a právo silnějšího. Na slitování není čas ani prostor v nitrech strojů na zabíjení.

V revolučním roce – 1968 – se vrací Patrick do Paříže, citová vysátost a nicota má za následek, že se s civilizačním mamonem a chtivostí nemůže srovnat. Zároveň se mu však dostává informace, že Sky dezertoval a je v Evropě – do USA zkrátka nemůže. Vojenského „zabijáka“ bere do Paříže, která se pro Apače stává džunglí betonovou. Je to také část knihy, která je možná i zajímavější. Konfrontace přizpůsobení se lidem, kteří se někdy chovají hůře než ve válečné vřavě, stále ještě nevyhaslé instinkty mající jediný cíl - přežití, braní spravedlnosti do vlastních rukou, kterým zhýčkaní Pařížané nerozumí (nebo rozumět nechtějí). V neposlední řadě kombinace sexu, drog, ilegálních přivýdělků a alkoholu dovádí potomka Apačů na hranu propasti, oddělující život od smrti. Jako by Apač, který chtěl být orlem z nebeských výšin (pokud se do nich dostal) chtěl zpět na pevnou půdu. Nebo ještě níž? Jako by se Apač, který chtěl být orlem dostal oblohy pod zem. To vše prodchnuto seancemi a přítomností vyhasínajícího rockového bohéma Jima Morrisona má za následek nevyhnutelné vyvrcholení životní etapy zabijáka, v jehož nitru se stále nachází „zaprášené“ a zapomenuté lidství, něha a indiánské odkazy předků...

 

 

Zpět na Knihy, které "můžu"