Václav Jirásek - Industria

Kniha Václava Jiráska IndustriaToto je druhý pokus, jak se vyrovnat s pohledem do nitra knihy, které nevládnou ani tak písmenkové kontury jako spíše prolínání barev, jejímž výsledkem je obraz – v tomto případě fotografie. Jedná se o knihu Václava Jiráska Industria.

    Listováním knihy s lapidárním názvem Industria se zvědavému a zvídavému čtenáři dostává odměna ve formě barevných fotografií, které se věnují industriálním interiérům, stále funkčním továrnám – respektive funkčním v době vzniku daných fotodokumentací. Ačkoliv se jedná o fotografie kdys opěvovaného „vůdce“ průmyslového odvětví, toho nejdůležitějšího v minulém režimu, je nutno podotknout, že přesvědčení, že každý může být manažerem, každý může být obchodníkem, mělo za následek opuštění, skoro až úplný zánik někdejších „chrámů práce“. Ovšem i v budovách prosycených potem a těžkou dřinou lze objevit zákoutí, která vyzařují svou specifickou atmosféru. Nepodepisuje se pouze na hmotných statcích, ale také na lidských postavách. Kouzelná zákoutí, která se stávají autentickým pohledem do soukromí dělníka, na nás čekají nejen v oboru, ale i knize zvané Industria.

Pravda, knižní fotky v Industrii nejsou tak působivé jako „velkoformátové obrazy“, do kterých mohl návštěvník v galerijních místnostech skoro až vstoupit a stát se tak součástí vystavovaného „panoramatu“, přesto je to jedna z knih, kterou by fanoušek a zájemce o industriální tématiku měl mít při ruce. Za zachycení pomalu mizejících okamžiků a specifických míst těžkého průmyslu proto patří Václavu Jiráskovi a jeho knižnímu skvostu pojmenovaného Industria veliký dík.

 

 

Zpět na Knihy, které "můžu"