Karel Kukal Deset křížů - hlavně se nevzdat
Kniha Karla Kukala Deset křížů zřejmě bude hořkou pilulkou pro ty lidi, kteří vzpomínají na „dobré“ časy minulého režimu. Možná také pro představitele „mlčející většiny“, kteří svým způsobem šli na ruku hydře čtyřicet let spočívající v srdci Evropy.
Deset křížů je výpovědí Karla Kukala o osudu svém i jeho druhů, jež měli tu smůlu, že vyznávali jiné hodnoty než ty, které v dobách minulých měli být pravým dogmatem. Čest, sláva, svoboda a demokracie měly být pošlapány a zapomenuty v propadlišti dějin. Odpůrcům takového pohledu na svět nebylo dovoleno „rodnou hroudu“ opustit a důležitá suroviny – uranová ruda – musela být vynesena na zemský povrch. Vězňové, nepřátelé „demokratického zřízení“ stali se nejlevnější pracovní silou, novodobými otroky.
Téma Deseti křížů Karla Kukala? Syrový pohled do vykonstruovaných politických procesů padesátých let, stejně tak na nezlomnou vůli nespravedlivě odsouzených lidí, z nichž se většina nestala „vohnouty“. Stejně tak na touhu po svobodě, kterou nemůže zastavit jakákoliv překážka, jakýkoliv možný následek končícím výhledem deseti křížů.
Kniha Deset křížů se stává metaforou Deseti černoušků Agáty Christie. Deset spoluvězňů, kteří se rozhodli svou svobodu opětovně nabýt. Východiskem je útěk. Útěk z komunistického koncentračního tábora v Horní Bříze. Cesta za svobodou, která přináší oběti. Oběti nejvyšší, jejichž symbolem jsou kříže. Deset jich nakonec bude.
Strach, udavačství, pomsta. Nejlepší spojenci bojácných. Nejhorší spojenci odvážných. Touha po svobodě je však větší. Otázka je, zda nabude happy endu. Devět mrtvých, deset křížů. Devět vyhaslých životů, jedna vyhaslá duše. Slovy Karla Kukala: „Ten sice žije (Zdeněk Štich - po nezdařeném útěku téměř dobit/ubit k smrti). Ale zabili mu duši. A to je někdy horší než vražda.“
Jasná a pádná odpověď pro ty, kteří stále vzývají pořádek a dobré časy „rudé čtvrté říše“. Pohled na bolševický systém z druhé strany, o které chtějí vědět jen někteří nebo pouze menšina. Kniha Deset křížů nese poselství „Nezapomeň“.
Zpět na Knihy, které "můžu"