Joseph Heller - Hlava 22
Prý jeden z nejlepších protiválečných románů 20. století. Z tohoto hlediska tento román opravdu hodnotit nechci, ale jedno je jasné – kniha plná černého humoru, absurdních situací a kritiky válečného marasmu, stejně tak i vojenské mašinérie. Román Hlava XXII nechává ožít amerického Josefa Švejka v druhé světové válce, kterou na vlastní kůži zažil autor této knihy - Joseph Heller.
Hlavní postava Hlavy XXII - kapitán Yossarian - se snaží stůj co stůj vyhnout ostrým leteckým výletům nad nepřátelská území, protože si uvědomuje, že málokdo z lidských bytostí dokáže žít více než jednou. Aby svůj holý život uchránil, pomoci mu může prohlášení, že je blázen, protože armáda o choromyslné osoby ve svých řadách nestojí. Aby mohlo dojít k vysvlečení zelené kamizoly, je nutno vyplnit formulář o tom, že blázen je. Tímto si ovšem pod sebou podřezává větev, protože je to přiznání, že „všech pět po hromadě“ stále má, a proto není jakýkoliv důvod z armády vystupovat. Inu začarovaný kruh, situace známá pod označením Hlava XXII.
Chca nechca Yossarian v armádě přes svou nevoli zůstat musí a my tak můžeme nahlédnout pod pokličku armádní mašinérie, stejně tak do charakterů lidí, kteří vojáka Yossariana obklopují v kruzích přátelských či čistě profesionálních.
Yossarian se tak nevědomky stává Don Quijotem první poloviny dvacátého století a to přímo ve válečné vřavě II. světové války. Obklopen sice není věrným druhem Sancho Panzem, ale jinými spolubojovníky v zelené kamizole. Jedni jsou jeho druhy, jiní jsou jeho úhlavními nepřáteli.
V Hellerově Hlavě XXII také narazíme třeba na osobu jménem Milo, který válku vidí jako opravdovou šanci, jak tuto neblahou situaci pro lidstvo využít a bez skrupulí na ní také zbohatnout, osobu letce Orra, který při každém letu přistane místo na základně, kdekoliv jinde – převážně však na moři – jen sám Orr ví, že se jedná o nácvik přistání nouzového. Proto s ním nikdo nechce na palubu stroje. Ve finále dezertuje nejen z armády, ale také s leteckým speciálem.
Další postavy, kterým se dostává cti být na chvíli se světle reflektorů, jsou vyšší šarže, které moc lichotivě v náčrtu svých charakterů nevycházejí, viz. postavy Majora Majora Majora či generál Scheisskopf.
Bedlivým pohledem do okolí dnešních dní lze vypozorovat, že pomyslný gordický uzel znavý Hlava XXII není pouze literárním náčrtem, ale taktéž realitou, ve které žijeme i v dnešních dnech...
Zpět na Knihy, které "můžu"