Trojhalí v ostravské Karolině

Znak Ostravy    Pamatuji doby, kdy po příjezdu do stanice Ostrava-střed ze směru od Frenštátu na pravé straně byl prostor připomínající legendární Trnkovu zahradu – snad jen ten betelnější kamenný plot, více neudržovaného porostu a záhadná vrátka chyběla.

Pohled z blízkých Frýdlantských mostů maje za následek, že šlo vidět přes „vkusný vlnitý plecho-plot“ upomínající na krajinu z Tarkovského Stalkera – krajina po výbuchu, který přežila jen trojice budov – ostravské Trojhalí na lokalitě z názvem Karolina. Nebylo to v době, kdy se hovězí krájelo chujem", ale Stodolní stále disponovala budovami na ostřel a pod Frýdlantskými mosty se dalo v klidu „oddrenážovat“.
Pozemek bývalé koksovny a důlní jámy, kde dnes stojí pamětníci dávných časů – budova Staré elektrárny a Dvojhalí, prošel dekontaminací a dnes industriální kouzlo hledalo by se marně. Místo hirošimské krajiny 45. roku nenávratně zmizelo. Dnes Karolině vévodí katedrála konzumu ve stylu pařížské La Défense a echoisuje clashovské „...I´m being lost in the supermarket...“
Stydlivě se v ústraní Nové Karoliny schovávají budovy Trojhalí pamatující časy dávno minulé: důl Karolina byl nejstarší šachtou v Ostravě založený v první polovině 19. století. Následovala výstavba koksovny a připojení pomocné šachty Antonín s větrní a vodní jámou. Na sklonku 20. let minulého století v areálu Karoliny vznikl chemický závod vyrábějící řadu chemikálií a také důlní trhaviny. Průmyslový útlum lokality započal v sedmdesátých letech – nejprve byla zavřena huť, poté elektrárna, která sloužila ještě na začátku 80. let jako teplárna. Komplex Karoliny byl postupně demontován a demolován, další dekáda byla ve znamení asanace bývalé koksovny. Dokonanou rekultivací se stalo postavení nákupního komplexu Nová Karolina.
Dnes lze obdivovat budovy bývalé Energetické ústřednyDvojhalí – a Starou elektrárnu. Ačkoliv mimo původní účel a mimo čas, přesto svou historickou pamětí a vzhledem  mohou budovy Trojhalí okouzlit. Pokud si nákupuchtivé publikum si udělá alespoň trochu času pohledět na němé „svědky minulosti“.

 

zpět na stránku Industriální lokality