Hejčín - byvší olomoucká dělnická kolonie

Znak města Olomouc    Kolonie dělnických domků na Mrštíkově náměstí v olomoucké části Hejčín je posledním mohykánem, který pamatuje „bídné/bědné“ časy hanácké metropole, které již dávno odnesl čas.

I přes několik stovek let, které odvály sta tisíce lidských osudů, si hejčínská dělnická kolonie udržuje typický vesnický kolorit – náves, které vévodí kaple zasvěcená sv. Janu Nepomuckému, je ze severu a jihu lemována skromnými nízkými domky, které se cudně nechávají obdivovat přišedšími cizáky i místními obyvateli. Kolonie je ohraničena dvěma ulicemi: Tomkovou ze západu, Dolní hejčínskou, která tuto bývalou dělnickou kolonií chrání od jihu a je dosud lemována starými budovami, z nichž pomalu ale jistě stéká jejich omítkový make-up, a uličkou pouze pro pěší – Štolbovou, jež obepíná Mrštíkovo náměstí z východního konce.
Dělnická kolonie na Mrštíkově náměstí byla v roce 1964 vyhlášena za památku. Tento počin ji doslova zachránil a zabránil totálnímu srovnání této lokality se zemí, neboť v plánech se počítalo, že místo nízkých domů, zde budou stát čtyřpodlažní paneláky.
Na Mrštíkovo náměstí se lze dostat dvěma způsoby – v případě užití automobilu se množství možností smrskává pouze na jedinou: odbočením z Tomkovy ulice. V případě, že se člověk rozhodne pro chůzi, je jednoznačně kouzelnější použít Štolbovu uličku. Odér vyvolává na paměti zkazky o místech, kde pěší, kteří nestíhali a nedoběhli, odkládali svou urinu, v horším případě „tuhé, metabolické produkty“. Zkrátka tako ulička evokuje své posrané souputnice, jak se kdysi pregnantně vyjádřila moje babička. Na pravé straně je Štolbova ulička lemována vlnitým plechem, za kterým se ukrývá fabrika Moravských potravinářských strojíren, druhou stranu lemují ploty a domy, jež jsou okapově orientované. Samotná ulička je dlážděna neopracovanými kameny, které dodávají místu specifického ducha dob dávno minulých.
Západní část náměstíčka je jištěna hospodou U Pelikána, v jejím sousedství je podlouhlý přízemní dům, který se pyšní upomínkou na místní rodačku Boženu Mrštíkovou – manželku spisovatele Viléma Mrštíka. Dalšími významnými rodáky, kteří jsou s touto hejčínskou lokalitou neodmyslitelně spojeni, jsou akademický malíř František „Fráňa“ Schron a loutkář František Čech.
Je rozhodně na škodu, že místa neodmyslitelně spjatá s industriálem a dělnickým životem dosud stojí mimo zájem propagace městských institucí, neboť ani v hanáckém Turistickém informačním centru není sdostatek informací spojených s místí (bývalou) kolonií. Stále jako by se jednalo o jakési stigma, které je spojeno s glorifikací předrevoluční doby...

 

zpět na stránku Tuzemských výletů