Výlety v Českém ráji a jeho okolí

Mikroregion Český ráj - logo    Kde domov můj, odkud byly biblické postavy Adama a Evy vyhnány? Je Český ráj metaforou bájného edenu, nebo je to jen ne/šťastná shoda názvů? Kam vyrazit, jaké výlety v okolí Českého ráje lze vykonat? Zřejmě to krajiny a míst, kde v letních měsících vznikl Máj a kde nuda nemá pražádnou šanci na své panování. Že by vše potřebným oplýval Český ráj? Nabídka měst s architektonickými památkami je zde – i v okolí široká, přírodních krás je v tento regionu také nepočítaně – možností na výlety v Českém ráji i jeho blízkosti nepočítaně.
Spojení s pohádkami? Samozřejmě. V blízkém i širokém okolí se jich natočilo nepočítaně a některá místa jsou pomyslným domovem (i tím přechodným) mnoha pohádkových postav. V případě, že manželky chtějí dostat tatínky svých ratolestí do polepšovny bez využití služeb doktora Chocholouška, pak je jasné, že tato lokace je pro jakýkoliv pobyt více než lákavá. Výletování po Českém ráji není jen pro dospělé, ale také pro děti. Nemělo by se zapomenout, že tomuto regionu se nevyhýbal i největší romantický bard české literatury Karel Hynek. O jeho výletech po okolí i „romantických" avantýrách, by mohlo vypovídat mnoho němých svědků dob minulých – jak přírodních, tak i těch lidskou rukou postavených.
Sice jsem razil tezi, že do Českého ráje pouze s dětmi. Ovšem i bez nich se dá mnoho vidět a zažít. Inu, pomyslný stroj času funguje na dospělce i bez pokračovatelů rodu. A tak hurá za Rumcajzem a jeho famílií, Létajícím ševcem a Jasněnkou, „dostavěnou horou“, Albertem z Valdštejna i nezbedným malým Vaškem. V našem případě se stal centrem Turnov, jenž se zdál jako správnou volbou k podnikání výletů po Českém ráji a jeho okolí...

 

Podniknuté výlety v Českém ráji:

Výlet k českému Bajkonuru aneb do Liberce

Za Jasněnkou a létajícím Ševcem (výšlap Malá Skála a vrchol Sokol)

Troska pod Troskami (túra od Trosek ke Kosti)

Hledání Rumcajsovy famílie (cesta do Prachovských skal a Jičína)

Toulání po Turnově - památky města z Návratu idiota

Jak dostat průvodkyni do polepšovny aneb dobytí Valdštejna a Hrubé Skály

 

 

zpět na stránku Tuzemských výletů