Znovuotevřená Jurkovičova vila v Brně Žabovřeskách

Grafika Jurkovičovy vily    Dlouho, předlouho vila v brněnských Žabovřeskách, ve které na začátku století přebýval sám velký architekt, Dušan Jurkovič, čekala na své každodenní návštěvníky. Jelikož pocházím z regionu, kde se docela dost projevoval – Pustevny, Luhačovice či Štefánikova mohyla na Bradlech (sice Slovensko, ale od Valašska co by kamenem dohodil). Několikrát jsem se k brněnskému stavení Jurkovičově vile – ,které si sám Jurkovič vyprojektoval (pár návštěv a obdivovacích akcí jsem provedl i v samotném centru města, kde je jím vystavěný/vyprojektovaný měšťanský dům), dostal a pohled přes zavřené zahradní dveře i laťkoví plotu mi evokovalo právě cíl četných dětských výletů s prarodiči na památnou horu Radhošť.

S radostí jsem tedy přivítal zprávu, že byla Jurkovičova vila nejen zrekonstruována, ale také – hurá – všeobecnému lidu lačných či zvědavých o „vnitřnosti“ výše zmiňované budovy zpřístupněna. Musím smeknout pomyslný klobouk před uměním nejen páně Jurkovičovým, ale také před restaurátory a jejich prací, kterou zde odvedli. Pokud tak dosud nikdo neudělal, děkuji alespoň já za odvedenou práci a možnost, podívat se do interiéru Jurkovičovy vily.

V případě, že interiér probudí veškeré čivy k libému procházení se po domě, stejně tak půvabně působí na nitro i zahrada, která Jurkovičovu vilu obklopuje. Nevím, jak to vypadá v zimě, ale teplé prázdninové dny vybízely k posazení, kochání se budovou zvenčí a obdivování i přilehlé flóry.

V neposlední řadě bych tak neměl opomenout zápal průvodkyně, která o veškerých důmyslných "vychytávkách", které jsou v dané stavbě přítomny, podrobně informovala a odhodlaně odpovídala na zvídavé otázky návštěvníků.

 

P. S. Toto není PR článek pro Moravskou galerii, která se o Jurkovičovu vilu stará, ale názor jednoho spokojeného návštěvníka.

 

 

zpět na stránku Tuzemských výletů

Fotogalerie: Jurkovičova vila v Brně