Dělnická bytová Jubilejní kolonie v Ostravě!!!

Ostrava-jih - logoPo třech letech se opětovně dostávám do černého srdce severní Moravy”. Tentokrát mám za doprovod svou rodičku. Krom navštívení Dolní oblasti Vítkovice, centra samotných Vítkovic a karolinského Trojhalí máme v plánu návštěvu dalšího skvostu, o kterém se moc nemluví Jubilejní kolonii v Ostravě-Hrabůvce.

Podobnou atmosférou, jakou na mě zapůsobilo liberecké Liebiegovo městečko, může nabídnout Jubilejní kolonie v ostravské Hrabůvce. Přeháním? Možná, ale proč ne. O vysokých pecích v Ostravě se toho ví víc než dost. Je tak možná dobře, že si hrabůvkovská perla svou cudnost turistického ticha užívá plnými doušky. Alespoň prozatím.
Výstavba ostravské Jubilejní kolonie v Hrabůvce byla započata v roce 1921 na počest výročí sta let trvání horního a hutního těžířstva. Dokončena byla o 11 let později. Jedná se o dělnickou bytovou kolonii, jejímž autorem byl ostravský architekt Ernst Korner (nebo Jidřich Freiwald?). Na budovách je znát vliv expresionismu a dekorativismu.  Uzavřené sídliště mělo původně 605 bytů v patrových, maximálně dvoupatrových domech. Ve své době se jednalo o nejvyšší úroveň bydlení. Kolonie měla vlastní  knihovnu a obchody a po 2. světové válce se stala předlohou pro moderní sídliště.
Jubilejní kolonie je městečkem ve městě. Do dělnické tvrze” se vchází dvěma branami a ulice Jubilejní je jakousi hrabůvkovskou Champs Elysées, kterou svého času lemovala sakurová alej. Zároveň je také pomyslnou osou kolonie, dle které se budovy stavěly zrcadlově. Jubilejní kolonie by se při troše fantazie dala považovat za miniaturu a předchůdkyni porubské sorely. I přes téměř dokonanou rekonstrukci samotné kolonie  lze stále ještě nasát něco atmosféry první republiky. Téměř všechny budovy mají bílou fasádu, přesto se nejedná o stereotyp – spíše je to povedený jednotící prvek. Kvůli příjemnému prostředí a množství zeleně se nelze divit, že se Jubilejní kolonie stává lukrativní lokalitou k bydlení.
Pomyslným centrem kolonie je budova Komorního klubu. Již při samotné výstavbě kolonie byl zasvěcen kulturním účelům. Původně zde sídlila čítárna, poté knihovna. V současnosti je zde společenské centrum, které hostí kulturní akce: přednášky či koncerty. A knihovna? Ta je dnes k nalezení v domu se vstupní bránou" od zastávky Jubilejní
Je otázkou, jestli by ostravští měli více zapracovat na propagaci této lokality. Anebo raději ne – v rámci zachování své poklidné atmosféry.

 

 

zpět na stránku Tuzemských výletů