Sex Pistols Praha 1996 aneb divákem na Filthy Lucre Tour

Bilet na koncert Sex Pistols v Praze 1996Rok 1996. Padla vláda. Beatles vydali nějakou desku, kde prý zpíval i Lennon. 15 let po smrti, ale budiž. Pro někoho rok zásadní. Pro mě ještě víc? Červenec. Třicet let poté, co se ve Spojeném království začalo dít něco, čemu se následně začalo říkat punková revoluce. V té době mě ještě tatík nosil v „koulích“, proto jsem se vyloženě těšil na nadcházející šou, která se měla udát ve Sportovní hale. Účast na této komerční události jsem si doma vyloženě vybrečel, jelikož přesvědčení rodičovstva, že návštěva koncertů (hlavně těch rockových) je spojena s chlastem a drogama, nechtělo mě z bezpečného hnízda vypustit. Ale povedlo se, v doprovodu staršího bratra a ujištění, že ještě týž den se domů vrátíme, nám bylo požehnáno. Vzhůru tedy na reunion kapely Sex Pistols.

Z venkova jsme do stověžaté metropole dorazili něco kolem čtvrté odpolední, ještě před započetím akce jsme prokoumali terén, odběhli se pokochat městem a kolem sedmé večerní jsme se jali očekávat před halou otevření vstupu. V okolí se již dalo vypozorovat hafo lidí alternativního vzezření s triky kapely dnes vystupující, popř. s obrázky jednotlivých populárních členů (Rotten, Vicious) na hrudi. Teď si vybavuji song od DK „Anarchy for sale!“. Obal desky Sex Pistols z turné Filthy Lucre S mikinou kapely Sex Pistols upozorňující na jejich proslulé Anarchy in the UK tour, kterou jsem dostal pět měsíců předem (s logem idolů tehdejších let), ale nenošenou (její křest až na koncertě), jsem mezi „zaprodance“ více než zapadl.

Po předkapele E!E, která zlehka uvedla dav do lehkého varu, se pódium zahalilo do titulků novin sedmdesátých let, které tehdejší „národní hrozbu“ rozhodně nevychvalovaly a na prknech, jež znamenají 3 akordy nějak poskládat a rámusit, se objevilo kvarteto „hudebníků“, kteří svého času otřásli královstvím. Přivítejte rebely vystupující pod hlavničkou "Sex Pistols", tentokráte o nějaký ten pátek starší. Vyzbrojen pouze znalostí dvou fláků – Anarchy in the UK a Seventeen jsem hltal kravál a užíval atmosféru „mého“ prvního velkého koncertu. Odpogováno jsem měl na x let dopředu (jsem si myslel).

Co snad ani překvapující nebylo, že v rámci turné na přispění něco málo finančních prostředků na důchodové zapezpečení" bývalých rebelů, nezaznělo z úst pana Rottena „...jste to nejhorší publikum, které jsme kdy měli. Od teď jedem jenom zkoušku..." No divit se je zbytečné, nebyli vyhnáni z pódia jako v Roskilde, ale diváctvo byvší "public enemy no. 1" zkrátka „žralo". Stejně jako já... No ještě aby ne...

Po skončení představení nezbývalo než dodržet slib daný rodičům, vypravit se na Hlavák a vydat se zpět na východ...

Zfilmovaná historie skupiny Sex Pistols je popsána ve filmu Děs a běs (The Filth and the Fury).

 

zpět na stránku Naživo