New Model Army v Praze - umění rockového písničkářství

Vstupenka na New Model Army v PrazePočítám rok 1995-96, pořad „60“ a rozhovor s nějakým týpkem, který má mít se svou kapelou v Praze koncert. „V Anglii nám říkali, že díky mým zubům v Americe neprorazíme. No, a měli pravdu...“ Kdo to je, co to je za vtipálka? Pak se dovídám, že se jedná o zpěváka Justina Sullivana. První setkání se s názvem kapely New Model Army.

Až v roce 2009 se mi dostává do ruky výběr „Abandoned songs“ od kapely New Model Army a nestačím se divit, jak silné písně se dají napsat. Nápad, že by nebylo od věci vidět i tuto grupu hlaholit naživo, nezdá se býti nepodnětným. Výjezd do Prahy za New Model Army a sloučit ji s návštěvou známých jenom utvrzuje k tomu, abych znovu spočnul na zemi "Bémolandu". Předkoncertní příprava se odehrává v blízkosti Václaváku, kde se střetávám s brudrem (se kterým se na gig vydávám) a ostatními, s kterými budeme v započatém večírku následně pokračovat. Logo skupiny New Model Army

V sedm padáme ze špeluně a míříme do Akropole. Unkilled Worker má svůj set až na jeden vál za sebou, zaposloucháme se do pár tónů, po skončení se odebíráme k baru a následně zpět do sálu. Čekáme s netrpělivostí ne na údery bubnů, ale na chasníky, kteří mě tenkrát svým humorem dostali. Co nás děsí, je však výzdoba sálu. Lebky evokují nadcházející pekelný zážitek metalového stylu... Dočkáváme se příchodu souboru a Justin se omlouvá za indispozici, že má problémy s hlasem. Nám to nevadí a jsme v očekávání, co New Model Army ukáží. Po následně předvedeném pěveckém provedení mu to stejně věří málokdo.

Mit takové indispozice a hlas, tuším, že můžu směle „božskému Karlovi“ šlapat na paty. Každopádně procházka po albech, které byly prověřeny časem, tak také posledně vydaným, zanechává dojem hluboký... Jsme svědky průřezu tvorby New Model Army, ale dnes se hraje hlavně z dnes propagované desky "Today is a good day". Tudíž je někdy s to zaslechnout metalové riffy, ale - zaplaťbůh - jich moc není. Přichází také chvíle nejsilnější, to když dochází na tvorbu z let minulých a kapela do fanoušků pod pódiem pouští něco málo ze silných balad, které jsou prověřené časem. S otevřenou "hubou" hltám vše, co na nás ten večer z repráků Justin Sullivan a New Model Army valí a jsem zahanbem, že tato kapela je mnou objevena a viděna až dnes. Nevadí, další fajfka, kterou si mohu odškrtnout v pomyslném diáři "vydařená šou".

Druhý den u karet a "sociální tequilly" už jsme jenom mohli pobroukávat "...today is a good day", resp. "...yesterday was a good day..." Inu New Model Army ovlivňují bytí nejen v dny koncertů...

 

zpět na stránku Naživo