Jaroslav Rudiš - Konec punku v Helsinkách

Obálka knihy Jaroslava Rudiše Konec punku v HelsinkáchJaroslav Rudiš je znám především jako autor své prvotiny Nebe pod Berlínem či předlohy k filmu Grandhotel. Konec punku v Helsinkách je jeho další knihou, ve které se vyrovnává s nezvratným osudem stárnutí a smíření s ohlazením kdys ostrých hran mladické rebelie.

    Výlet do Finska? Pohled na severské, alkoholem prosáklé město, jak ho známe z Kaurismakiho filmů? Nenechme se zmást, Konec punku v Helsinkách překvapivě nachází „základnu“ ve východoněmeckém městě a nálevně, která nese název města, kde sídlí hokejový klub Jokerit. Román je vyprávěn „vyšeptalým“ punkerem, který se ve své čtvrté životní dekádě nachází na pomezí podnikatelského krachu – bar příliš nevydělává a je spíše klubovnou pro „staré známé“ a sumíruje prožitá léta, stejně tak výjezd na (u nás) legendární lochotínskou šou k upomínce na zavražděného Olofa Palmeho, kde měla vystoupit tehdejší elita (evropské) alternativní scény – kapely EinsturtzendeNeubauten a die Toten Hosen.

Druhou rovinou jsou vzpomínky rebelky z jesenického kraje, přímo z města Jeseníku, která popisuje bezvýchodnost situace v kraji, kde dávají lišky dobrou noc, stejně tak beznaděj a jediné východisko, jež je možno nalézt ve společnosti podobně založených lidí, kteří se k výdobytkům spokojeného života otáčejí zády a jejich životním postojem je vztyčený prostředník. Vyvrcholením rebelie jesenické revoltující mládeže je taktéž výjezd na lochotínský fest, při němž se – alespoň na chvíli – osudy obou mladých lidí spojují. Výsledkem by mohl být život lepší a svobodnější na druhé straně barikády, která byla postavena v rámci studené války. Rozhodnutí je hybatelem činů...

Veškeré popisky alternativního hnutí ve východoněmeckém sektoru, stejně tak beznadějný marasmus normalizačního období podtrhuje rychlý a jednoduchý styl větných staveb, který nepřipomíná ani tak tři, jako spíše pouze dva rychle hrané akordy opakující se stále dokola.

Rudišova kniha Konec punku v Helsinkách tak může být tříminutovým literárním válem" (labutí písní?) tohoto hnutí, resp. představitelů subkultury, kteří punk prožívali právě v průběhu (či na sklonku) osmdesátých let...

 

 

Zpět na Knihy, které "můžu"